Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 6. júl 2020, pondelok
 

Úrad boja proti korupcii obvinil okrem úplatných lekárov aj 12 pacientov

02. 02. 2011

Polícia naďalej bojuje proti korupcii v zdravotníctve. V minulom roku polícia obvinila piatich obvodných lekárov, v týchto dňoch obvinila šiesteho za fiktívne vystavovanie PN-iek. Okrem lekárov obvinil vyšetrovateľ aj 12 pacientov, ktorí úplatok za fiktívne potvrdenia o práceneschopnosti lekárom dali. Pacienti, aj lekári by si mali uvedomiť, že za pár eur im hrozí niekoľkoročné väzenie.

K piatim obvineniam lekárov z minulého roka, v týchto dňoch pribudlo šieste. Obvodný lekár v Podolínci za fiktívne potvrdenia žiadal a prijímal úplatky. V priebehu troch letných dní prijal úplatky minimálne deväť krát. Za jedno potvrdenie si vypýtal asi 5 eur. V prípade tohto lekára vyšetrovateľ obvinil päť jeho pacientov. Zdraví pacienti dali úplatok lekárovi za bezdôvodné uznanie a vystavenie potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti.

Koncom minulého roka obvinil vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii lekára v Dunajskej Strede z prijímania úplatku. V týchto dňoch obvinil jeho pacientov. Pacienti ponúkli a dali lekárovi úplatky vo výške od 18 až do 30 eur za bezdôvodné uznanie a vystavenie potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti. Za august a september minulého roka lekárovi úplatok ponúklo a dalo minimálne sedem zdravých pacientov. V tomto prípade je obvinený jeden lekár a sedem pacientov.

Takáto forma korupcie znižuje príjmy a súčasne zvyšuje výdavky Sociálnej poisťovne. Ak je takýmto pacientom živnostník, ktorý Sociálnej poisťovni predloží lekárske potvrdenie o práce neschopnosti, neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur.

Úrad boja proti korupcii svojou operatívno-pátracou činnosťou odhalil korupčné správanie nielen lekárov, ale aj pacientov. Šiesti lekári sú obvinení z trestného činu prijímania úplatku. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. 12 pacienti sú obvinení z trestného činu podplácania. Im hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Tiež sú stíhaní na slobode. V týchto a ďalších prípadoch korupcie v zdravotníctve sa naďalej vyhodnocujú dôkazy. Počet podplácajúcich pacientov a úplatných lekárov nemusí byť konečný.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby