Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Úrad boja proti korupcii obvinil ôsmych colníkov z korupcie

03. 12. 2010

Úrad boja proti korupcii dlhodobým rozpracovaním zaistil dôkazy o tom, že colníci v pobočke Žabí Majer žiadali a brali úplatky. Ako verejným činiteľom im hrozí za prijímanie úplatkov trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov. Okrem nich je obvinená z trestného činu podplácania aj colná deklarantka. Tej hrozí za trestný čin podplácania trest odňatia slobody od dvoch do piatich rokov. Všetci obvinení sú stíhaní na slobode.

Na colnom úrade - pobočka Žabí Majer pracovalo osem colníkov. Za urýchlenie preclenia tovaru bez dôkladnej colnej kontroly žiadali a prijali od colnej deklarantky úplatky. Policajti Úradu boja proti korupcii zadokumentovali prípad, kedy bolo na tento colný úrad privezených na preclenie 11 kontajnerov plných tovaru. V kontajneroch bol rôzny spotrebný tovar z Číny, ten sa najskôr dostal do Nemecka, no bol určený pre český trh. Akousi záhadnou trasou sa však ocitol u nás na slovensko-českej hranici. Podľa dohody, tovar bez dôkladnej colnej kontroly a urýchlene colníci preclili. Tovar bez akejkoľvek kontroly pravosti dokladov a pravdivosti v nich, prepustili do voľného obehu za úplatok. Dohodnutá suma za jeden takto „preclený“ kontajner bola 250 eur.

Preclený tovar je zväčša následne odňatý spod dohľadu správcu dane. Tak sa stáva nekontrolovateľným pre štátne orgány a často krát je predaný bez toho, že by bola daň zaplatená. Takýmto spôsobom sú poškodzované aj príjmy do štátneho rozpočtu.

Colníci sa v tomto prípade obohatili o najmenej 2.750 eur. Ôsmym obvineným colníkom hrozí za prijímanie úplatkov trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov a colnej deklarantke za podplácanie dva až päť.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby