Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. august 2020, sobota
 

V Bratislave sa na konferencii o ochrane a falšovaní eura stretnú predstavitelia európskych štátov

17. 10. 2011

Zajtra 18. októbra 2011 sa začne na Slovensku 9. ročník medzinárodnej konferencie EURO South-East. V Bratislave budú do piatka 21. októbra 2011 o problematike ochrany a falšovania eura diskutovať experti z 22 európskych štátov. Odborné štvordňové podujatie slávnostným príhovorom otvorí o 9.30 minister vnútra Daniel Lipšic, za účasti prezidenta Policajného zboru plk. JUDr. Jaroslava Spišiaka. Hostiteľom konferencie je tento rok Úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky. Podujatie tohto typu už od roku 2003 organizuje v štátoch Európy Bavorský krajinský kriminálny úrad (LKA) Mníchov.

Na konferencii EURO South-East v Bratislave sa zúčastnia justičné orgány, predstavitelia polícií a bankového sektora z 22 európskych štátov (Grécko, Cyprus, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Malta, Česká republika, Slovenská republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Srbská republika, Rumunsko, Albánsko, Čierna hora, Macedónsko, Kosovo, Moldavsko, Turecko a Švajčiarsko). Medzi takmer 100 účastníkmi budú aj zástupcovia Europol-u, Eurojust-u, Úradu pre boj proti podvodom Európskej komisie (OLAF), bavorského ministerstva vnútra a Európskej centrálnej banky (ECB). Minister vnútra Daniel Lipšic pozval na konferenciu aj guvernéra Národnej banky Slovenska. Komunikačným jazykom podujatia je angličtina.

Bavorský úrad štátnej kriminálnej polície pokračuje v snahe chrániť euro menu v spolupráci s európskym Úradom pre boj proti podvodom Európskej komisie (OLAF). Hlavným cieľom týchto konferencií je najmä zintenzívnenie policajnej spolupráce a medzinárodná koordinácia ochrany eura pred falšovaním. Ochrana spoločnej meny je jednou z priorít Európskej komisie v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie.

Veľká mobilita kriminálnych skupín, operujúcich v oblasti falšovania meny a ich zvýšená aktivita na medzinárodnej úrovni viedli bavorský Úrad štátnej kriminálnej polície už v roku 2003 k zorganizovaniu stretnutia EURO South-East s cieľom bojovať proti tomuto vývoju v jeho skorom štádiu.

Tieto výročné konferencie expertov, vrátane kompetentných európskych a medzinárodných štruktúr, sú určené na zlepšenie multidisciplinárnej spolupráce v juhovýchodnej Európe, na vykonanie spoločnej analýzy v otázkach súčasnej situácie v oblasti kriminality a na snahu o vhodnú budúcu optimalizáciu v prípade potreby.

Počas predchádzajúcich konferencií dosiahlo medzinárodne uznané stretnutie EURO South-East pozoruhodné výsledky. Napríklad, bola založená špecializovaná sieť pre juhovýchodnú Európu, v ktorej spolupráca policajných a justičných orgánov je koordinovaná na medzinárodnej úrovni. Navyše, zo strany Európskej komisie bolo prijatých niekoľko spoločných rozhodnutí a postupov, a tieto boli štandardne prijaté v rámci opatrení proti falšovaniu po celej Európe.

Počas tohtoročného stretnutia bude skoro 100 účastníkov diskutovať o otázkach zameraných na ochranu euro meny pred falšovaním a prijmú praktické stratégie pre boj s týmto konkrétnym fenoménom kriminality.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby