Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. august 2020, piatok
 

V januári 564 vodičov s alkoholom nad 1 promile

17. 02. 2012

Počet zistených vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile rastie. Zatiaľ čo v novembri minulého roka polícia zistila 403 prípadov, v decembri ich bolo už 498. Januárové číslo 564 prípadov poukazuje, že len málo vodičov si dalo novoročné predsavzatie, že nebudú šoférovať opití. Títo vodiči na cestách ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Už tri mesiace je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie trestným činom. Vodičom zaň hrozí až ročné väzenie.

Policajti pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky riešili v januári tohto roka 564 vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. Za posledné tri mesiace je to najvyšší počet odhalených vodičov s takouto hladinou alkoholu. Najviac prípadov opitých vodičov s hladinou alkoholu nad jedno promile alebo prípadov kedy vodič odmietol vyšetrenie na jeho zistenie policajti odhalili v Bratislavskom kraji (98). Pod 90 prípadov polícia zaevidovala v Košickom (84) a Prešovskom kraji (86), oproti predchádzajúcemu mesiacu tento počet v týchto krajoch stúpol. 72 prípadov odhalili policajti v Žilinskom kraji a 64 prípadov v Trnavskom kraji. V Trenčianskom kraji počet vodičov jazdiacich s alkoholom nad jedno promile za mesiac stúpol o 17, na 58 prípadov. 50 prípadov je hranica, pod ktorú sa nepodarilo klesnúť ani v jednom kraji, najbližšie však mal Banskobystrický kraj (52) a rovných 50 prípadov odhalili policajti v Nitrianskom kraji. V týchto dvoch krajov v porovnaní s decembrom klesol počet vodičov nad jedno promile.

V januári tohto roku evidujeme celkom 1.117 dopravných nehôd, zomrelo pri nich 27 osôb. Pod 124 nehôd sa podpísal alkohol. Ak k nim pripočítame aj prípady, kedy policajti pri plnení služobných povinností odhalili 564 vodičov dokonca s alkoholom nad jedno promile, dostaneme alarmujúce číslo. Je to v priemere 22 vodičov, ktorí jazdili v januári denne pod vplyvom alkoholu alebo odmietli vyšetrenie na jeho zistenie. 124 opitých vodičov dokonca zavinilo dopravnú nehodu.

Cieľom polície je pomáhať znižovať nehodovosť a chrániť životy a zdravie osôb na cestách. Celkové štatistiky nehodovosti sú síce historicky najnižšie, avšak ešte stále v doprave vyhasínajú ľudské životy. Polícia začína s osvetou už v školách u tých najmenších, aby z nich vyrástli zodpovední vodiči. Niekedy však preventívne pôsobenie policajtov nestačí, preto pristupujeme k represii najmä v prípadoch, kedy opitý vodiči sadnú za volant a ohrozia nielen seba, ale aj ostatných účastníkov na cestách.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby