Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. júl 2020, utorok
 

V Maďarsku si dajte pozor na žobrákov

18. 07. 2013

Polícia v spolupráci s pridelencom v Budapešti pripravila niekoľko rád, ako sa počas dovolenkového obdobia nestať obeťou trestného činu v Maďarsku.

Táto krajina je pre slovenských občanov bezpečná a nepredstavuje žiadne riziko. Napriek tomu odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobným veciam a dokladom. Príležitostných zlodejov zaujímajú predovšetkým peniaze a môžeme ich stretnúť najmä na miestach s väčším počtom ľudí. Zdržiavajú sa na vlakových, aj autobusových staniciach, vo vozidlách hromadnej dopravy a v turistických centrách.

Maďarská polícia odporúča vyhýbať sa žobrákom a s neznámymi osobami nenadväzovať kontakt. Mohlo by ísť o podvodníkov, ktorých snahou je dostať sa k našim peniazom. Chvíľa nepozornosti v blízkosti takýchto ľudí by mohla znepríjemniť návštevu Maďarska a pripraviť nás o hotovosť aj doklady. Tie by mohli byť zneužité skôr, než by sme zistili, že sme boli okradnutí. Maďarskí kolegovia preto posilnili hliadkovú činnosť a tak môžeme počas leta v uliciach stretnúť viac policajtov.

Veci je potrebné mať neustále pod kontrolou a nepúšťať ich z dohľadu. Pri ceste autom je dôležité vozidlo vždy uzamknúť, ak sa vzďaľujeme. To platí aj pri oprave defektu, ak počas výmeny kolesa nesedí nik v aute. V zaparkovanom vozidle s cudzou tabuľkou s evidenčným číslom lákajú zlodejov predovšetkým navigácie, mobily, notebooky a batožina. Auto však nie je výklad!

Na území Maďarska páchajú trestnú činnosť aj slovenskí občania. Tí sa v minulom roku dopustili 129 trestných činov. Väzobne bolo stíhaných 31 páchateľov a 40 sa nachádzalo vo výkone trestu. V roku 2011 sa slovenskí občania dopustili 102 trestných činov, 28 občanov bolo stíhaných väzobne a vo výkone trestu bolo 20 ľudí. Z uvedeného je zrejmé, že trestná činnosť Slovákov v Maďarsku medziročne stúpla.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby