Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. júl 2020, streda
 

V prípade viac ako 433 tisícovej škody mestu Košice pribudli obvinenia

23. 02. 2012

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch konateľov bratislavskej spoločnosti, ktorá v roku 2009 vyhrala jednu z verejných súťaží vyhlásených mestom Košice. Miloš S. a Radoslav B. mali svojim konaním mestu spôsobiť škodu viac ako 433 tisíc eur. V prípade sú už od decembra minulého roku obvinení bývalý štatutár mesta Košice a bývalý vedúci oddelenia strategického rozvoja magistrátu mesta. V týchto dňoch vyšetrovateľ z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe obvinil tiež konateľov spoločnosti. V rámci verejného obstarávania predložili na podpis zmluvu, ktorá bola v rozpore s víťaznými súťažnými podkladmi. V zmluve pribudol záväzok mesta vyplatiť okrem ceny zákazky aj odmenu. 4% z nenávratného finančného príspevku, ktoré mesto na spracovanie projektu získalo, teda viac ako 433 tisíc eur. Štatutár mesta zmluvu v zamenenom znení podpísal. V prípade dokázania viny hrozí všetkým štyrom obvineným trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Mesto Košice bolo v roku 2009 verejným obstarávateľom zákazky - Externý manažment pre spracovanie projektu „Znižovanie emisií modernizáciou MHD Mesta Košice". Ako súčasť ponuky mal každý záujemca predložiť aj návrh budúcej zmluvy s mestom. Komisia na otváranie a vyhodnocovanie ponúk vybrala spoločnosť z Bratislavy, ktorej konateľmi sú Miloš S. a Radoslav B. Kompletná dokumentácia z verejného obstarávania však na magistráte chýba. Zo zápisnice je však zrejmé, že víťazná spoločnosť neponúkla najnižšiu cenu.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii v trestnom konaní pri preverovaní predložených ponúk a návrhov zmlúv zistil, že zmluva, ktorá bola štatutárom mesta podpísaná sa nezhoduje s predloženým návrhom v súťaži. Oproti pôvodnému zneniu pribudol v zmluve záväzok mesta okrem ceny zákazky, viac ako 56 tisíc eur, vyplatiť aj odmenu. Viac ako 433 tisíc eur, teda 4% z nenávratného finančného príspevku, ktoré mesto na spracovanie projektu získalo. Na zmenu v zmluve a nedostatok peňazí mesta na odmenu upozornilo štatutára finančné oddelenie magistrátu. Napriek tomu štatutárny zástupca mesta so spoločnosťou zmluvu uzavrel a o posúdenie zmeny v zmluve požiadal odbor komunálneho práva magistrátu až po jej podpise. Navyše zmluva bola uzatvorená pred uplynutím zákonnej lehoty 14 dní odo dňa odoslania oznámenia o výsledku vyhodnotenia ponúk. Na základe zmluvy napokon mesto vyplatilo spoločnosti okrem ceny zákazky aj odmenu, vyše 433 tisíc eur.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby