Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Vo Viedni vznikne nové koordinačné centrum pre boj proti nelegálnej migrácii

23. 07. 2020

frontex-man-ilustr-2018

Rakúske hlavné mesto Viedeň by sa malo stať sídlom novej "koordinačnej platformy" v oblasti migračnej politiky. Dohodli sa na tom vo štvrtok 23. júla 2020  počas záverečného dňa konferencie o boji proti nelegálnej migrácii na trasách vedúcich cez východné Stredomorie ministri vnútra a ďalší zástupcovia z 18 krajín, ako aj Európskej komisie (EK).  

 

Cieľom novej platformy je zefektívnenie opatrení EÚ a štátov západného Balkánu v oblasti nelegálnej migrácie, uviedol rakúsky minister vnútra Karl Nehammer na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým rezortným kolegom Horstom Seehoferom a podpredsedom EK pre oblasť migrácie Margaritisom Schinasom.

Nové koordinačné centrum pre migráciu sa zameria na štyri hlavné body:

  • spoluprácu pri ochrane vonkajších hraníc,
  • odsuny migrantov, ktorí nemajú nárok na azyl, späť do krajín pôvodu,
  • boj proti prevádzačom,
  • budovanie rýchlejšieho a účinnejšieho azylového konania.

Nepôjde však o nijakú novú európsku agentúru či inštitúciu, zdôraznili opakovane účastníci konferencie. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer spresnil, že nové centrum sa bude usilovať skôr o lepšiu koordináciu už existujúcich zmysluplných opatrení. O konkrétnych operatívnych činnostiach nového centra sa má rokovať na ďalšej podobnej konferencii na jeseň.

Nemecký minister  vnútra Horst Seehofer poukázal na to, že do Nemecka prichádza denne 300 — 400 migrantov, čo je rovnaký počet ako pred koronavírusovou krízou. "Migrácia na západobalkánskej trase narastá a tieto pomery neriadenej migrácie sa musia skončiť," zdôraznil.
 
Zároveň vyzdvihol dôležitosť plánovanej novej azylovej politiky EÚ na nasledujúce desaťročia. Je podľa neho potrebné napríklad nájsť možnosti legálnej migrácie pracovných síl. Nevyhnutná je aj užšia spolupráca s krajinami pôvodu a boj proti dôvodom migrácie či rozšírenie možností návratu späť do vlasti. Horst Seehofer prízvukoval, že každý členský štát EÚ by mal byť pripravený pomôcť či prispieť materiálne, personálne, finančne a podieľať sa na všetkých formách solidarity.

Podľa júnových údajov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) evidovali v máji nelegálny prechod 1250 ľudí cez východné Stredomorie medzi Tureckom a Gréckom, čo je osemkrát viac ako v apríli.

Na konferencii, ktorá sa konala 22. - 23. júla vo Viedni, sa  zúčastnili okrem iných predstavitelia Rakúska, Nemecka, Dánska, Grécka, Slovinska, Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Slovenskú delegáciu zastupovali  štátny tajomník MV SR Ján Lazar a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Viedni Peter Mišík.

Ján Lazar vo vystúpení vyzdvihol, že naša krajina  oceňuje iniciatívu posilnenia spolupráce s krajinami západného Balkánu, rovnako je dôležitá aj oblasť zabezpečenia hraníc a návratov. Západný Balkán  je pre Slovensko z dlhodobého hľadiska prioritná oblasť, do ktorej vysielame našich policajtov pomáhať ochraňovať vonkajšie hranice. Takisto prebiehajú vyslania do agentúr Frontex a EASO. Krajiny západného Balkánu pokladáme za    dôležitého partnera EÚ pri riadení a zvládaní migračných tokov. 

Zdroj: MV SR, TASR