Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. január 2021, pondelok
 

Vyhodnotenie poslednej tohtoročnej medzinárodnej dopravno-bezpečnostnej akcie

20. 12. 2011

Minulý týždeň (v dňoch od 12. do 18. decembra tohto roka) prebehla na slovenských cestách posledná tohtoročná dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú pravidelne organizuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín. Tak ako ostatné európske štáty TISPOLu, aj slovenská dopravná polícia sa zamerala najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok. Pozornosti policajtov neušli ani cestní piráti, prekračujúci stanovené rýchlosti.

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie policajti skontrolovali na celom území Slovenska takmer 18.000 vodičov. Vyriešili 5.592 priestupkov, z nich napomenutím takmer 300 prípadov. Policajti uložili v blokovom konaní celkom 5.064 pokút. Najviac, 3.154 pokút, policajti uložili vodičom za prekročenie stanovených rýchlostí, z nich 63 prípadov postúpili príslušnému orgánu na správne konanie. Pokutu v blokovom konaní za alkohol dostalo deväť vodičov a 110 prípadov postúpili policajti príslušnému orgánu na správne konanie. Pod vplyvom alkoholu boli aj vodiči nemotorových vozidiel, ôsmi dostali pokutu na mieste a 58 prípadov postúpili policajti príslušnému orgánu na správne konanie. Policajti zadržali celkom 431 vodičských preukazov. Najviac, 368, zadržali za to, že síce účastníci boli ochotní pokutu zaplatiť, ale nemali pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť. Polícia však ihneď po zaplatení pokuty vodičské preukazy vráti. V 49 prípadoch policajti zadržali vodičský preukaz vodičom pod vplyvom alkoholu, v 19 prípadoch sa bude viesť vyšetrovanie pre trestný čin a jeden vodič sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu. Policajti zadržali 609 osvedčení o evidencii a 43 tabuliek s evidenčným číslom.

Počas predvianočného týždňa, od pondelka 12. decembra do 18. decembra tohto roka sme zaznamenali celkom 340 dopravných nehôd, o 134 menej ako v rovnakom období minulý rok.

Napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii vodiči porušujú dopravné predpisy. Aj výsledky tejto akcie svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol, takže vodiči sa aj v budúcnosti môžu pripraviť na podobné akcie, aby sme pozitívne ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a tak znížili nehodovosť a úmrtnosť na cestách.

Na slovenských cestách došlo od začiatku roka do nedele, 18. decembra celkovo k 14.440 dopravným nehodám. V porovnateľnom období je to o 6.455 dopravných nehôd menej. Vyhaslo 306 ľudských životov, čo je o 30 menej ako vlani. Zomrelo 27 motocyklistov, 68 chodcov a 18 cyklistov. Hranica medzi smrťou a ťažkým zranením je veľmi tenká. Počet ťažko zranených osôb 1.090 sa znížil o 111 osôb oproti minulému roku.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby