Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Vyšetrovateľ obvinil prokurátorku z korupcie, dvaja podplácajúci sa už priznali

07. 10. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil prokurátorku Okresnej prokuratúry v Leviciach JUDr. Danu Z. z trestného činu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Hrozí jej trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Z trestného činu podplácania obvinil ďalšie tri osoby, Jozefínu T., Radovana T. a Moniku V. formou účastníctva. Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov.

Podľa policajných zistení v júli tohto roku si prokurátorka Okresnej prokuratúry v Leviciach vyžiadala úplatok vo výške 20 000 €. Za túto sumu mala zneužiť svoju právomoc a z titulu svojej funkcie ovplyvniť vyšetrovanie vo veci podozrivých osôb Rastislava T. a Radovana T. tak, aby výsledkom bolo zastavenie trestného stíhania v ich veci.

V auguste tohto roku si prokurátorka mala osobne prevziať časť sľúbenej finančnej odmeny. Rastislav T. a Radovan T. poslali na stretnutie s prokurátorkou sprostredkovateľku i s manželkou jedného z podozrivých, Jozefínu T., ktorá jej finančnú hotovosť mala odovzdať. Spolu s Monikou V. jej dala prvú časť úplatku vo výške 5 tisíc eur. Ako pozornosť dostala okrem finančnej hotovosti aj rôzne šperky.

Taktiež je JUDr. Dana Z. obvinená z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, nakoľko v auguste tohto roka v inej trestnej veci predložila dozorový spis iného prokurátora neoprávnenej osobe. Poskytla tým také informácie, ktoré boli v prospech obvineného a viedli k rozhodnutiu o podmienečnom zastavení trestného stíhania.

Policajti vykonali domové prehliadky, prehliadky iných priestorov a ďalšie procesné úkony na zabezpečenie dôkazov. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii na základe dôkaznej situácie obvinil prokurátorku Okresnej prokuratúry v Leviciach, JUDr. Danu Z. z trestného činu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Hrozí jej trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Jozefína T. a Radovan T., ktorí prokurátorke ponúkli finančnú odmenu za pomoc pri zastavení trestného stíhania, čelia obvineniu z trestného činu podplácania. Monika V., ktorá vystupovala ako sprostredkovateľka a prokurátorke odovzdala finančnú hotovosť, je obvinená z trestného činu podplácania formou účastníctva. V prípade dokázania viny hrozí trom obvineným osobám trest odňatia slobody vo výške dva až päť rokov.

Vyšetrovateľ spracoval dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry podnet na podanie návrhu na vzatie obvinenej prokurátorky a Jozefíny T. do vyšetrovacej väzby.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby