Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Z prevádzačstva obvinený aj riaditeľ odboru služieb zamestnanosti

11. 05. 2012

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície vykonali včera akciu zameranú na zadržanie troch členov organizovanej skupiny. Dvaja občania Slovenska, jeden ruskej a druhý ukrajinskej národnosti a Slovák, riaditeľ odboru služieb zamestnanosti úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislavskom kraji, sú obvinení z organizovania rozsiahleho nelegálneho zamestnávania Ukrajincov na našom území. Neoprávneným zamestnaním najmenej 63 cudzincov sa obohatili o viac ako 180 tisíc eur.

Podľa zistení polície trestnú činnosť nelegálneho zamestnávania cudzincov páchala táto organizovaná skupina najneskôr od konca roku 2007. 42-ročný Alexej K., pôvodom z Ruska a 59-ročný Oleksandr S. z Ukrajiny, sľubovali Ukrajincom zabezpečenie výhodného zamestnania na našom území. Všetko potrebné zorganizovali, zabezpečili legálny vstup na územie Slovenskej republiky na základe udelených slovenských alebo maďarských víz. Následne im tu zabezpečili zamestnanie v rôznych stavebných, potravinárskych a iných spoločnostiach. A to buď bez príslušných povolení, alebo na základe nezákonne udelených povolení na zamestnanie. Tie im mal vystavovať 31-ročný Ladislav Š., riaditeľ jedného z odborov úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislavskom kraji. Na základe takto vydaných pracovných povolení získali cudzinci povolenia na pobyt na území Slovenskej republiky. Potom ich umiestňovali na spravidla platovo znevýhodnené pracovné miesta na trhu práce, kde cudzinci často pracovali v neprimeraných pracovných a mzdových podmienkach. Za ich prácu inkasovali členovia skupiny platby v hotovosti, ale aj prevodom na ich bankové účty. Len malú časť vyplatili neoprávnene zamestnaným cudzincom a podstatnú časť si prerozdelili medzi sebou ako zisk. Išlo o finančné prostriedky vo výške viac ako 180 tisíc eur. Takýmto spôsobom neoprávnene zamestnali najmenej 63 cudzincov. Nie je vylúčené, že ich počet bude mnohonásobne vyšší, prípadne že sa rozšíri okruh obvinených.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil Alexeja K., Oleksandra S. Ladislava Š. zo zločinu prevádzačstva spáchaný organizovanou skupinou. Muži cudzej národnosti sú obvinení aj zo zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Hrozí im trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov. Štátny zamestnanec je obvinený aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo mu hrozí trest odňatia slobody vo výmere štyri až 10 rokov. Stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby