Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Živnostníci príspevok na podnikanie zneužili pre vlastnú potrebu

07. 12. 2011

Úrad boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie v dvoch samostatných prípadoch zneužitia finančnej pomoci štátu a eurofondov. Vyšetrovatelia navrhujú obžalovať z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev Romana P. z Ružomberka a Gustáva P. zo Starej Ľubovne. Podľa zistení polície živnostníci príspevok poskytnutý úradmi práce určený na rozbeh podnikania použili na iný účel – vlastnú potrebu. Polícia v prípade Gustáva P. ukončila návrhom na podanie obžaloby aj vyšetrovanie subvenčného podvodu. Živnostníci svojím konaním spôsobili štátu a Európskej únii celkovo škodu viac ako tri tisíc eur. Romanovi P. hrozí trest odňatia slobody od šiestich mesiacov do troch rokov. Gustávovi P. od jedného až do piatich rokov. Obaja sú stíhaní na slobode.

Prvý prípad sa stal v Ružomberku. Roman P. prišiel na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s podnikateľským zámerom žiadať o príspevok na samostatne zárobkovú činnosť. Uzavrel s úradom práce dohodu o poskytnutí príspevku a na účet mu úrad poslal takmer 2,5 tisíc eur. Tie však nepoužil podľa dohody na podnikanie, ale väčšiu časť z nich pre vlastnú potrebu. Pri kontrole úradu práce navyše v rozpore so zákonom nepredložil povinné doklady. Príspevok pozostával z európskych prostriedkov a z prostriedkov zo štátnej pokladnice. Práve peniaze z Európskeho sociálneho fondu použil pre vlastnú potrebu, čím Európskej únii spôsobil škodu viac ako 2 tisíc eur. Vyšetrovateľ ho preto obvinil z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. V týchto dňoch vyšetrovanie ukončil a navrhuje ho prokurátorovi z tohto trestného činu obžalovať.

Podobný prípad sa stal aj v Starej Ľubovni. Gustáv P. chcel podnikať v lesníctve a na začiatok potreboval peniaze. Požiadal tamojší úrad práce o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť a o poskytnutí príspevku uzavreli dohodu. Podľa nej mal vykonávať služby v lesníctve minimálne po dobu dvoch rokov. Príspevok bol určený na povinné odvody a zakúpenie lesnej techniky. Úrad mu na tento účel poskytol viac ako 2,5 tisíc eur. Príspevok pozostával ako z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu, tak aj a z prostriedkov štátneho rozpočtu. Gustáv P. dohodu s úradom práce porušil a samostatne zárobkovú činnosť nevykonával. Takmer polovicu finančnej pomoci - „subvencie“ použil v rozpore nie len s dohodou, ale aj zákonom pre vlastnú potrebu. Štátu a Európskej únii tak spôsobil škodu viac ako tisíc eur. Vyšetrovateľ ho preto obvinil z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Z dôvodu podvodne použitej „subvencie“ (finančnej pomoci) nevykonávaním živnosti aj zo subvenčného podvodu. Pre uvedené trestné činy vyšetrovateľ navrhuje prokurátorovi Gustáva P. obžalovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby