Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. máj 2024, streda
 

Schválený zákon NRSR/Novela zákona o RTVS

03. 07. 2023

Predkladateľ: Ministerstvo kultúry SR

Oblasť: Kultúra

Typ: schválený zákon NRSR

Dňa 20.06.2023 NRSR schválila zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 532/2010 Z. z.  o Rozhlase a televízii Slovenska. Cieľom je zmena spôsobu financovania RTVS, ktorá zabezpečí zvýšenie nezávislosti a stabilityfinancovania tejto verejnoprávnej inštitúcie ako aj zvýšenie jej príjmov, ktoré umožní efektívne a kvalitné napĺňaniejej zákonných povinností. Stanovený cieľ sa má dosiahnuť naviazaním nárokovateľného príspevku zo štátnehorozpočtu, ktorý je účelovo určený na zabezpečenie hlavnej činnosti RTVS, na zákonom stanovený podiel  na hrubom domácom produkte. 

1.     Činnosť RTVS

Na základe novely zákona dochádza k zmene činnosti RTVS. Jednou z ich hlavných činností nebude len uskutočňovanie prenosov a záznamov z vybraných spoločensky významných udalostí politického, kultúrneho, náboženského, umeleckého a športového zameranie, ale tiež ich zabezpečovanie výroby signálu pre prenos záznamu takýchto udalostí. Činnosť RTVS sa dopĺňa o podporu a rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu v oblasti tvorby programov, digitálneho a multimediálneho obsahu, vysielanie programovej služby, poskytovanie audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie a poskytovanie digitálneho a multimediálneho obsahu.

2.     Členstvo v rade

Funkcia člena rady je nezlučiteľná s funkciou člena Rady pre mediálne služby, nie člena Rady pre vysielanie a retransmisiu, ako to upravoval zákon pôvodne.

3.     Hospodárenie RTVS

Výročná správa o činnosti RTVS musí okrem povinných náležitostí obsahovať niekoľko ďalších náležitostí. Jednou z nich bolo podľa pôvodného znenia zákona aj vyhodnotenie plnenia záväzku vyplývajúceho zo zmluvy so štátom. To sa nahrádza a mení a podľa novely musí výročná správa obsahovať výrok zo správy audítora týkajúci sa overenia súladu nákladov a výdavkov vynaložených z nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu s účelom podľa zákona a tiež zhrnutie záverov tejto audítorskej správy.

4.     Nárokovateľný príspevok

Pôvodný § 21, ktorý upravoval zmluvu so štátom sa nahrádza novým, ktorý upravuje nárokovateľný príspevok, jeho výšku a spôsob poskytnutia. Nárokovateľný príspevok sa poskytuje každoročne zo štátneho rozpočtu v sume rovnajúcej sa 0,17 % z hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje. Poskytuje sa na úhradu nákladov alebo  výdavkov vynaložených na zabezpečenie hlavnej činnosti RTVS. Náklady a výdavky uhradené z nárokovateľného príspevku sa sledujú oddelene od iných nákladov a príspevkov.

5.     Kontrola, audit a dozor štátu nad hospodárením

Za § 21 sa dopĺňa nový § 21a, ktorý upravuje kontrolu, audit a dozor štátu nad hospodárením. Osobou vykonávajúcou kontrolu, audit a dozor štátu môže byť len osoba osobitne písomne poverená štatutárnym orgánom štátneho orgánu vykonávajúceho kontrolu, audit alebo dozor štátu. Tieto orgány nie sú oprávnené:

  1. zasahovať do redakčnej nezávislosti, dramaturgie alebo obsahu vysielania alebo obsahovej služby najmä tým, že posudzujú hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť použitia finančných prostriedkov pri výbere konkrétnych rekvizít, kostýmov, výkonných umelcov, autorov, členov výrobného štábu, filmových techník alebo postprodukčných technológií,
  2. bez súhlasu príslušného nositeľa práv nahliadať a odoberať písomnosti, dokumenty alebo záznamy dát na pamäťových médiách prostriedkov výpočtovej techniky, ktoré obsahujú predmety chránené právom duševného vlastníctva  podľa osobitného predpisu, s výnimkou účtovných dokladov, použité pri výrobe programu alebo iného obsahu vyrábaného Rozhlasom a televíziou Slovenska alebo pre Rozhlas a televíziu Slovenska, a to vrátane programu alebo iného obsahu vyrábaného v spolupráci alebo koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska,
  3. posudzovať hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť použitia finančných prostriedkov v súvislosti s rozhodnutím Rozhlasu a televízie Slovenska vstúpiť alebo nevstúpiť pri výrobe programu alebo iného obsahu do koprodukcie, vývoja alebo výroby programu alebo iného obsahu a v súvislosti s veľkosťou alebo štruktúrou koprodukčného vkladu alebo podielu Rozhlasu a televízie Slovenska alebo výškou investície Rozhlasu a televízie Slovenska do vývoja alebo výroby programu alebo iného obsahu.

Zákon č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch

Dochádza k zmene a doplneniu zákon o umeleckých fondoch. Pôvodný § 10 sa nahrádza novým, ktorý upravuje, že Ministerstvo kultúry SR poskytuje každoročne zo štátneho rozpočtu v rámci schválených limitov na príslušné rozpočtové obdobie podľa zákona o štátnom rozpočte príspevok fondom vo výške najmenej 900 000 eur. Literárny fond dostane 45 %,  Hudobný fond dostane  40 % a  Fond výtvarných umení  dostane 15 %  z tohto príspevku. Fondy sú povinné predložiť ministerstvu kultúry správu o hospodárení s príspevkom zo štátneho rozpočtu za predchádzajúci rok do 30. apríla nasledujúceho roka v listinnej podobe a v elektronickej podobe. Ministerstvo kultúry zverejňuje správu o hospodárení s príspevkom zo štátneho rozpočtu na svojom webovom sídle. Fondy sú povinné umožniť ministerstvu kultúry a orgánu oprávnenému na výkon kontroly a auditu podľa osobitného predpisu vykonať kontrolu a audit použitia príspevku.

V súvislosti so zmenami týkajúcimi sa nárokovateľného príspevku dochádza k doplneniu zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre SR a zákona č. 257/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite.

Účinnosť od: 01.07.2023 s určitými výnimkami

Schválené znenie

Sprievodná dokumentácia

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]