Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. apríl 2024, piatok
 

Dôležité informácie

  • Cestovný pas Slovenskej republiky je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky  preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie  skutočnosti uvedené v cestovnom pase. Pas je majetkom Slovenskej republiky.
  • Podľa článku 23 Zmluvy o fungovaní EÚ, každý občan únie má na území tretej krajiny, v ktorej sa nenachádza diplomatické zastupiteľstvo členského štátu, ktorého je štátnym príslušníkom, právo na poskytnutie ochrany diplomatickými alebo konzulárnymi úradmi ktoréhokoľvek iného členského štátu a za tých istých podmienok ako štátni príslušníci daného štátu.
  • Pred vycestovaním je potrebné si skontrolovať dobu platnosti cestovného pasu, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby bol cestovný pas platný aj po vycestovaní z ich územia.
  • Do členských krajín Európskej únie je možné cestovať okrem cestovných pasov aj na občianske preukazy Slovenskej republiky formátu ID karty.
  • Ak má občan v cestovnom pase vízum s platnosťou presahujúcou časovú platnosť pasu, môže požiadať o jeho ponechanie. Môže ho však používať iba na preukazovanie víza. Pri cestovaní musí použiť platný cestovný pas.
  • Dňa 1. januára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 336/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 647/2007 Z. z. o cestovných dokladoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  • Občan môže požiadať o urýchlené vydanie cestovného pasu do dvoch pracovných dní, za ktoré zaplatí  trojnásobok príslušnej sadzby alebo do desiatich pracovných dní, za ktoré zaplatí dvojnásobok príslušnej sadzby.
  • Občanovi, ktorému nie je dočasne možné zosnímať odtlačky prstov (popáleniny, zlomeniny), sa vydá cestovný pas s platnosťou na jeden rok.

 

Dňa 26. júna 2012 vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Preto oddelenia dokladov od 26. júna 2012 nevykonávajú zápisy údajov o deťoch mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča. Ak občan mladší ako 5 rokov cestuje do zahraničia, potrebuje vlastný cestovný pas.

Odtlačky prstov sa snímajú občanom starším ako 12 rokov. Podpis sa uvádza od veku, kedy je dieťa schopné sa podpísať - t. j. zhruba v čase začiatku školskej dochádzky.