Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Unikátny prípad – polícia odhalila podvody s falzifikátmi archeologických nálezov

31. 03. 2010

archeologicky nalez

To, o čom sa vo svete doposiaľ šírili len indície, slovenská polícia dokázala dotiahnuť na úroveň obvinení a väzobného stíhania podozrivých osôb.
Ešte 26. februára 2010 trenčianska polícia informovala verejnosť o odhalenom prípade podvodov páchaných v súvislosti s výrobou falzifikátov archeologických nálezov v Trenčianskom kraji. Zároveň vyzvala všetkých poškodených v tejto veci, aby sa prihlásili na polícii.
Poznatky sa týkali podozrení z existencie dielne na výrobu falzifikátov archeologických nálezov, ktorej „výrobky“ mali byť uvádzané na starožitnícky trh ako pravé archeologické nálezy. Polícia v danej veci vykonala dve domové prehliadky, pri ktorých zaistila množstvo rôznych predmetov s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov, vypočula poškodené osoby a zadržala a obvinila tri osoby podozrivé z výroby a distribúcie takýchto predmetov do obchodnej siete, zatiaľ vo vzťahu k zaisteným minciam.

Medzi zaistenými predmetmi s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov dominujú strieborné keltské mince typu Biatec v počte 2434 kusov, s ktorými priamo súvisia zaistené železné razidlá v počte 72 kusov s rôznymi typmi razných hlavíc slúžiacimi na ich výrobu. Zaistené mince podozrivé osoby vyrábali kombináciou odlievania a razenia.
Medzi zaistenými predmetmi s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov sa ďalej nachádzajú bronzové a medené zoomorfné a antropomorfné plastiky, bronzové a medené sekerky, bronzové a medené bodné a sečné zbrane, bronzové a medené dvojramenné čakany slúžiace ako insígnium moci, rôzne bronzové a medené prívesky a ozdoby, železné hroty oštepov, železná ozdoba hlavy a iné, všetko zrejme so vzťahom k neskorej dobe bronzovej až dobe keltskej. Časť z týchto predmetov mali podozrivé osoby vyrábať odlievaním bronzu alebo medi do tzv. stratenej formy, inak veľmi starej technológie odlievania kovov, ktorá sa po výrobe nemohla zachovať kvôli svojej podstate.

Pri domových prehliadkach polícia zaistila aj niekoľko zrejme pravých historických predmetov, medzi ktorými vyniká železná hlavica stredovekej husitskej zbrane nazývanej palcát a maďarská vojenská šabľa s bodákom z čias 2. svetovej vojny.  Takisto štyri funkčné detektory kovov, ktoré sa zvyknú používať na vyhľadávanie kovových archeologických nálezov v teréne a dve funkčné strelné zbrane s ostrým strelivom v nelegálnej držbe.

K výrobe falzifikátov archeologických nálezov mali podozrivé osoby použiť vedomosti a obrázky z rôznych odborných kníh či aukčných katalógov s podozrením aj na originálne archeologické nálezy.

Celková trhová hodnota zaistených mincí, plastík a ďalších predmetov, t. j. suma, ktorú mohli páchatelia pri ich podvodnom predaji utŕžiť, zatiaľ nie je znalecky určená. U sporných predmetov je možné očakávať rozsiahle súdnoznalecké skúmanie smerom k ich identifikácii a datovaniu. Pre oslovených odborníkov to bude zrejme veľká výzva, nakoľko identifikácia a datovanie kovových predmetov je z pohľadu vedy veľmi náročná úloha, oveľa náročnejšia ako napríklad datovanie organických materiálov.

Existuje podozrenie, že takto vyrábané predmety mohli ako pravé skončiť nielen v rukách doposiaľ troch zistených obchodníkov so starožitnosťami z Trenčianskeho kraja, ale aj v iných starožitníctvach alebo múzeách, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Podľa predbežného vyjadrenia štátneho archeológa z Pamiatkového úradu SR v Bratislave totiž väčšina zaistených predmetov vykazuje vysokú úroveň falšovania.

Vo vyšetrovaní prípadu polícia ďalej pokračuje.


Pokiaľ máte informácie týkajúce sa tohto prípadu, resp. sa cítite poškodení,  kontaktujte najbližší útvar Policajného zboru, alebo