Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. máj 2024, utorok
 

Z denníkov - Júl 2021

21. 07. 2021

Participatívne rozpočty na školách – Na mladých nám záleží!

„Niektorí žiaci budú v dospelosti matematikmi, iní lekármi, ale všetci budú občanmi.“ 
- J. Feherpataky Kuzmová -

V rámci vzdelávacieho cyklu Na občanoch záleží, sme dňa 20.7.2021 pokračovali témou participácie mladých ľudí v samospráve. Zamerali sme sa pritom na špecifický nástroj zapájania mladých ľudí – participatívny rozpočet na školách. Podujatie svojou prezentáciou (PDF, 1 MB) otvorila moderátorka Dominika Halienová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Ako prebieha participatívny rozpočet na slovenských školách, aké má fázy a čo sa doposiaľ podarilo? Jozef Gašparík, bývalý zamestnanec Trnavského samosprávneho kraja prezradil, prečo Trnavský kraj otvoril možnosť všetkým svojim stredným školám zapojiť sa do školského participatívneho rozpočtovania a Veronika Sučanská, koordinátorka práce s mládežou v meste Trenčín,  porozprávala o motivácii zaviesť participatívne rozpočty na trenčianskych základných školách (PDF, 8 MB). Vedeli ste, že o participatívnom rozpočte existuje aj spoločenská hra? Alexandra Hrabinová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti predstavila doskovú spoločenskú hru Nie je mesto ako mesto, ktorá simuluje priebeh participatívneho rozpočtu. Chcete sa so svojimi študentmi do témy participácie ponoriť hlbšie? Vypočujte si prezentáciu (PDF, 536 kB) Janky Feherpataky Kuzmovej z Inštitútu pre aktívne občianstvo, ktorá predstaví metodiku Nie je občan ako občan zloženú zloženú z piatich originálnych aktivít. Čím jedinečná? Aké hodnoty, postoje a zručnosti pomáha rozvíjať? Dá sa robiť školský participatívny rozpočet aj počas pandémie? Helga Hrabincová prezentovala platformu Decision21 a skúsenosti, v ktorých školský participatívny rozpočet prebiehal výlučne v online prostredí (PDF, 637 kB). Praktický, veľmi inovatívny a inšpiratívny model fungovania participatívneho rozpočtu (PDF, 145 kB), v ktorom primárnu rolu zohrávajú mladí ľudia, prezentoval Vít Šnajdr, zástupca starostu Kutnej Hory.

Bohatý mix prezentácií a príjemných rečníckych vstupov si môžete pozrieť opätovne v zázname podujatia.

Zoom fotografia z 20.7.2021


""

Na názore mladých ľudí záleží!

„Samosprávy, nebojte sa mladých ľudí, ich aktivít a ambícií. Mladý vietor dokáže veci pohnúť. Nemáte čo stratiť, je to obrovská šanca veľa získať.“

Dňa 6. júla 2021 sme v rámci vzdelávacieho cyklu Na občanoch záleží pokračovali témou participácie mladých ľudí v samospráve. Podujatie otvoril splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl.

Podujatím sprevádzala a úvodnú diskusiu viedla Dominika Halienová (ÚSV ROS), ktorá privítala hostí Štefana Bieľaka (poslanca MsZ v Spišskej Belej a Prešovskom samosprávnom kraji), Martina Ruščanského (predsedu Národného mládežníckeho parlamentu a poslanca MsZ v Humennom), Petru Števkovú (koordinátorku mládežníckeho parlamentu v Leviciach a poslankyňu MsZ Levice) a Michala Urbanoviča (člena mládežníckeho parlamentu v Trstenej). Čo prináša mládežnícky parlament mladému človeku a čo prináša obci? Pre aké vekové ročníky je mládežnícky parlament vhodný? Aký rozpočet má mládežnícky parlament a ako je samosprávou podporovaný? Prikladáme mu dostatočnú váhu? Počuli ste už o Národnom mládežníckom parlamente, ako funguje? Vypočujte si diskusiu o mládežníckom parlamente ako jednom z kľúčových nástrojov zapájania mládeže do diania okolo seba a dozviete sa aj to, že 10 roční mládežníci môžu byť akčnejšími ako dospelí. 

Ako zapojiť mladých ľudí do tvorby strategických dokumentov vo svojej prezentácii predstavila Aneta Chlebničanová z Nadácie pre deti Slovenska na príkladoch procesov z miest Zvolen, Lučenec a Nové Zámky. Prečo a akými nástrojmi mládež zapájať?

Chýbajúce informácie o tom, ako založiť mládežnícky parlament a čo nám môže priniesť sú základnou bariérou ich vzniku. Ako založiť mládežnícky parlament v samospráve (PDF, 4 MB) krok po kroku, spolu s praktickými tipmi prezentoval Milan Polešenský z organizácie Iuventa a koordinátor mládežníckeho parlamentu v MČ Bratislava-Petržalka (jediný mládežnícky parlament v Bratislavskom kraji).

O participácii mladých ľudí v európskom rozmere (PDF, 3 MB) rozprávala Zuzana Čačová z Nadácie otvorenej spoločnosti. Ako deti a mladí ľudia prežívali pandémiu a ako sme sa k mladým ľuďom počas pandémie postavili? Aké sú hlavné odporúčania pre štáty EÚ a konkrétne i pre Slovensko na zabezpečenie verejného blaha detí?

O tom, že aj vládnuť sa treba naučiť, o skúsenostiach, ktoré sa nedajú získať v škole, ale len tým, že si ich zažijeme sa dozviete v zázname z podujatia.

Fotografia zo Zoomu 6.7.2021


""

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]