Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 6. máj 2024, pondelok
 

Z denníkov - Jún 2021

17. 06. 2021

Júnové školenia

V júni sme pripravili hneď 4 školenia: 11., 18., 28. a 29. júna 2021. Opäť sme zástupcom verejnej správy predstavili možnosti využívania jednoduchých online nástrojov v rámci nášho nového vzdelávacieho programu Úradníci úradníkom 1, alebo ako úradovať v čase pandémie a nezblázniť sa?

Témou bol životný cyklus on-line podujatia a využívanie online nástrojov v každodennej praxi samosprávy. Pozreli sme sa bližšie na to, ako:

  • zvládnuť online podujatie formou praktického sprievodcu životným cyklom on-line stretnutí,
  • využívať dostupné e-nástroje v praxi samosprávy,
  • používať v praxi Doodle, Google Docs, Google Meets a Slido,
  • zefektívniť proces od prípravy, realizácie až k vyhodnoteniu podujatia.

""

Pracovná skupina TRANSFER POZNATKOV NP PARTI NA VŠ – STRATÉGIE POZNANIA

3. júna 2021 sme pokračovali v diskusii o forme a obsahu predmetu Participatívna tvorba verejných politík. Boli sme zvedaví, aké zásoby vedomostí a zručností pre potreby nového predmetu skrývajú na svojich školách a tímoch jednotliví členovia pracovnej skupiny.

Miriama Bošelová z Univerzity Konštantína Filozofa  informovala o aktivitách pre podporu participácie a integrácie cudzincov na lokálnej úrovni OZ Mareena, ktorá sa dlhodobo snaží o aktívnu participáciu cudzincov na Slovensku na verejnom živote. Od roku 2000, keď bolo na Slovensku asi 30 tis. cudzincov, sa ich počet v roku 2020 zvýšil na takmer 150 tisíc. A je to už skupina obyvateľov, ktorej hlas by mal byť vypočutý, nakoľko sa podieľajú na spoločenskom, ekonomickom aj kultúrnom živote našich miest, obcí a regiónov. Napriek tomu sú stále neviditeľní. Ako podporiť integráciu cudzincov? Je niekoľko možností – cez Komunitné programy alebo dobrovoľnícke aktivity, alebo aj vez Program šírenia povedomia, čo sú diskusie, semináre, neformálne vzdelávanie na školách a zážitkové aktivity, ktoré sú zhrnuté aj v metodickej publikácii Stretnutím k porozumeniu. Práve tieto aktivity majú potenciál stať sa zaujímavou ice breakovou súčasťou nového predmetu v rámci témy zapájania cudzincov do verejného života na Slovensku. 

""

"" 

16. júna 2021 sme sa už zaoberali konkrétnym návrhom obsahu predmetu Participatívna tvorba verejných politík. ÚSV ROS predložil základnú obsahovú štruktúru s návrhom modulov, stručným popisom ich obsahov a informačnými zdrojmi, ktorými ÚSV ROS v podobe výstupov NP PARTI disponuje.

Návrh obsahuje takmer  50 linkov na široké spektrum informačných zdrojov – záznamy diskusií, vzdelávacie bloky, webináre, newslettre, diskusie či publikácie, ktoré sa týkajú rôznych tém a úrovní zapájania verejnosti. Každá zo škôl z nich môže čerpať podľa svojich záujmov a možností a samozrejme dopĺňať ich vlastnými. V júli a v auguste čaká pracovnú skupinu prestávka, v rámci ktorej bude možné pripomienkovať návrh predmetu v rámci skupiny, aj individuálne medzi jej členmi.

Ďakujeme všetkým za záujem a spoluprácu.

Participatívny rozpočet a samospráva

Dňa 8. júna 2021 sa uskutočnilo ďalšie vzdelávanie v rámci programu „Na občanoch záleží“. Mesiac jún je zameraný na participatívne rozpočty.

V tento deň sme sa dozvedeli čo je na participatívnom rozpočte dôležité? Aký je rozdiel medzi participatívnym rozpočtom a dotačnou schémou? Aké sú merateľné ukazovatele participatívneho rozpočtu? Vieme ich identifikovať? Prečo sa počas korony na Slovensku ako prvé rušili participatívne rozpočty? Diskutovali Eva Balážová, poslankyňa MsZ Lučenec, prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska a Denisa Bartošová, prednostka MsÚ Piešťany, prezidentka Asociácie prednostov úradov miestnych samospráv.

Dobré príklady z praxe:

Foto zo zoomu 8.6.2021

Pozvánka na 8.6.2021

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]