Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. máj 2024, streda
 

Z denníkov - Marec 2022

29. 03. 2022

Stretnutie pracovnej skupiny Stratégie poznania

17. marca 2022 sme si na stretnutí vypočuli priebeh aktivít smerujúcich k zavedeniu nového predmetu:

  • Daniela Hrehová, TUKE:
    • Riešia svoje postavenie v rámci štruktúry fakulty, nový predmet v podobe kurzu môžu realizovať až potom
  • Miriam Šebová, TUKE:
    • Majú pripravený IL voliteľného predmetu Občianska angažovanosť a participácia /spolupráca a komunikácia s Danielom Klimovským; využívajú znalostnú databázu ÚSV ROS – publikácie, linky s podujatiami.
  • Eliška Župová, Veronika Džatková, UPJŠ:
    • riešia predmet participácia a i-participácia pre Európsku verejnú správu; chcú sa zamerať na participáciu mládeže
  • Katka Vitálišová, UMB:
    • návrh na spoluprácu pri APVV / s Miriam Šebovou, Eliškou Župovou, Danom Klimovským.

PODA 1 – Oslovenie rezortov a nadviazanie spolupráce – začiatok cesty za poznaním procesov v ÚOŠS

V marci sme sa začali venovať nadviazaniu spolupráce s vybranými ministerstvami. Oslovili sme listom všetky rezorty s vysvetlením našej činnosti a s návrhom na pomoc a spoluprácu pri realizácii participatívnych procesov. Ich fungovanie vo vnútri jednotlivých inštitúcií chceme pochopiť práve na základe analýzy už zrealizovaných procesov a pripravených politík. Vďaka tomuto poznaniu budeme môcť ešte efektívnejšie nastaviť naše ďalšie aktivity smerujúce na podporu „participácie zhora“. Na základe oslovenia začal splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti F. Vagač spolu s ďalšími zástupcami úradu realizovať stretnutia s vrcholnými predstaviteľmi ministerstiev, aby bolo možné dohodnúť detaily spolupráce. Zámer tejto podaktivity bol odprezentovaný aj na konferencii Participácia 2.0 reloaded.

Služby vo verejnom záujme - Rozhovor s odbornou garantkou podaktivity v newslettri NP Participácia

Mesiac marec sme odštartovali veľkým rozhovorom o tom, prečo je téma služieb vo verejnom záujme jedným z pilierov národného projektu. V rozhovore s odbornou garantkou tejto podaktivity sa môžete dozvedieť, prečo sme sa rozhodli venovať tejto téme, čo je cieľom nášho výskumu, aké sú jednotlivé fázy zberu dát alebo ako budeme so získanými dátami pracovať.

Služby vo verejnom záujme - Pokračujeme v spracovávaní podkladov pre Analýzu súčasného stavu 

Mapovali sme legislatívne predpoklady pre výkon služieb MNO vo verejnom záujme (v previazaní na sektorové oblasti pôsobenia MNO) – cieľom je prostredníctvom skúmania legislatívneho prostredia a existujúcich právnych predpisov popísať predpoklady pre výkon služieb mimovládnymi neziskovými organizáciami prierezovo, ako aj v jednotlivých sektoroch pôsobenia MNO.

Dopracovávali sme analýzu kompetenčných rámcov štátnej správy, ktorej cieľom je popísanie kompetenčného rámca štátnej správy, spôsobu prenosu výkonu správy na regionálnu a lokálnu úroveň, ako aj popísanie spôsobov spolupráce štátnej správy a MNO na plnení týchto kompetencií.

Skúmali sme tiež historický kontext verejného záujmu a prístup k verejnému záujmu v zahraničnej legislatíve. 

Služby vo verejnom záujme - Vyhlásili sme výzvu na predloženie ponuky a vybrali sme dodávateľa metodiky zberu dát a spracovania záverečnej analýzy

Zameranie nášho výskumu je komplexné, a tak plánujeme spolupracovať aj s expertmi z externého prostredia. Preto sme sa venovali príprave spustenia verejného obstarávania na dodávateľa rámcovej metodiky zberu dát a záverečnej analýzy, ktorá má obsahovať teoreticko-metodologický úvod, zozbierané dáta dodané zadávateľom, formulovanie analytických záverov, zistenia, odporúčania a návrhy na zmenu do budúcnosti.  

V prvom kroku sme pripravili špecifikáciu k verejnému obstarávaniu na dodávateľa a následne sme 23. 03. 2022 zverejnili výzvu na predloženie ponuky týkajúcej sa zabezpečenia činností v rámci analýzy Služby vo verejnom záujme a MNO. Súčasťou tejto zákazky je dodanie metodického nastavenia kvalitatívneho a kvantitatívneho zberu dát, priebežné vyhodnotenie zozbieraných dát a spracovanie záverečnej analýzy. V termíne 23. - 29. 03. 2022 sme vykonali prieskum trhu formou e-mailovej výzvy na predloženie cenovej ponuky týmto dodávateľom služieb:

  • Univerzita Mateja Bela

  • Univerzita Komenského v Bratislave, Ústav verejnej politiky (FSEV UK)

  • Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach

  • Slovenská akadémia vied

Do stanoveného termínu 29. 03. 2022 bola predložená cenová ponuka od Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (FSEV UK). Dňa 30. 3. 2022 hodnotiaca komisia na základe predloženej ponuky a splnenia podmienok účasti vyhodnotila, že úspešným uchádzačom sa stala FSEV UK.

PODA 2 - Učiace sa regióny

Pracovno-konzultačné stretnutia s koordinátormi participácia v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiac marec uskutočnili v rámci PODA 2 v nasledujúcich termínoch:

  • 01. marca 2022 - teoretická časť: Dizajn participatívneho procesu (3. časť) - nástroje
  • 04. marca 2022 - praktická časť: Consider.it (administrátorská časť) - Miro Šimkovič
  • 08. marca 2022 - praktická časť: Argumentácia a efektívna komunikácia (1. časť) - Hana Skljarszka
  • 11. marca 2022 - teoretická časť: Dizajn participatívneho procesu (4. časť)
  • 15. marca 2022 - Individuálne konzultácie s Banskobystrickým samosprávnym krajom
  • 22. marca 2022 - praktická časť: Argumentácia a efektívna komunikácia (2. časť) - Hana Skljarszka
  • 28. marca - 1. apríl 2022 - Individuálne konzultácie s jednotlivými koordinátormi na krajoch, Participation factory a ÚSV ROS

11. marca 2022 bola podpísaná zmluva na základe verejného obstarávania medzi Ministerstvom vnútra SR a Participation factory, ktorá v rámci programu podpory budovania kapacít na úrovni samosprávnych krajov súvisiacich s implementáciou národného projektu "Podpora partnerstva a dialógu v oblati participatívnej tvorby verejných politík II" financovaného z EŠF, prevezme úlohu odborného garanta, ktorí budú:

  • po odbornej a metodickej stránke sprevádzať a pripraviť koordinátorov participácie na implementácie Integrovaných územných stratégií,
  • nastavovať diagnostiku existujúceho stavu riadenia participatívnych procesov, 
  • optimalizovať zabehnutú prax realizácie participatívnych procesov,
  • zavádzať inovatívne postupy v procese zapájania verejnosti, 
  • budovať územný dialóg s partnermi a vyjasňovať ich úlohu v procese implementácie Integrovaných územných stratégií.  

22. marca 2022 sa konalo prvé stretnutie koordinátorov participácie zo šiestich samosprávnych krajov so zástupcami odborného garanta pre podaktivitu 2. 

""

Participation Factory je česká organizácia, ktorá sa venuje témam: Komunikácia a budovanie komunity, Civic Tech, Participatívny rozpočet, Participatívne územné plánovanie, Účasť 101, Mesto 101, Participácia mladých, Smart City, Strategické plánovanie, Stratégia Smart City, Vyhodnotenie procesu, Odomknite svoje mesto, Facilitácia. V súčasnosti spolupracuje s Institutom plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) na pilotnom projekte zavádzania koordinátorov participácie do praxe dvanástich mestských častí hlavného mesta Praha.

Na občanoch záleží - Participácia a dlhodobá starostlivosť

TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH A CHORÝCH. Čo robiť, aby táto veta na Slovensku neplatila?

Odpoveďou je stratégia dlhodobej starostlivosti. Je to komplex sociálnych a zdravotných služieb, ktoré by mali spoločne riešiť životnú situáciu človeka s ťažkým zdravotným postihnutím, človeka vo vyššom veku odkázaného na pomoc iných, vrátane financovania týchto služieb. Podmieňovací spôsob naznačuje, že to ešte nie je celkom tak. Ako to na Slovensku teda funguje? Približujeme sa k solidárnej a súdržnej krajine s pevnými sociálnymi hodnotami, alebo...?

29. marca 2022 sme si vypočuli názory expertiek, ktoré téme dlhodobej starostlivosti neúnavne venujú značnú časť svojho profesionálneho života:

Podujatie, ktoré naživo sledovalo vyše 40 účastníkov, moderoval Miroslav Zwiefelhofer, ÚSV ROS.

Skompletizovaný tím Inkubátoru participácie predstavil hľadanie príkladov dobrej praxe na otváracej konferencii NP Parti 2: Reloaded

V marci do tímu Inkubátoru participácie pribudla posledná členka tímu, Veronika Fajbíková. Veronika k nám prináša skúsenosť z práce v občianskej spoločnosti ale aj štátnej správy a bude sa sústreďovať predovšetkým na zmapovanie príkladov dobrej praxe participácie na Slovensku a prezentáciu našich dobrých skúseností v prostredí medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie.

O cieľoch Inkubátoru participácie sme rozprávali aj na otváracej konferencii NP Parti 2: Reloaded, kde sme zároveň otvorili so zúčastnenými diskusiu o tom, čo pre nich znamená pojem zúčtovateľnosť, ktorý tvorí jeden zo základných predpokladov plnohodnotnej participácie.

Nadväzujeme kontakty s majiteľmi zaujímavých príkladov zavádzania princípov otvoreného vládnutia a pripravujeme sa na pološtruktúrované rozhovory.

Po úspešnej identifikácii a výbere zaujímavých príkladov praxe z členských krajín Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ktoré môžu byť pre Slovensko inšpiratívnou skúsenosťou v zavádzaní princípov otvoreného vládnutia do každodennej reality vládnutia sme začali s nadväzovaním kontaktov so zodpovednými osobami.

Cez kontaktné osoby pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie sa nám podarilo spojiť s majiteľmi nasledujúcich aktivít, ktorí prejavili veľkú ochotu a chuť s nami spolupracovať:

Oslovili sme taktiež kontaktné osoby v Taliansku a Španielsku a na ich odpovede stále čakáme.

Kvôli pokračujúcemu konfliktu na Ukrajine však musíme nájsť náhrady za dva veľmi zaujímavé príklady posilňovania zúčtovateľnosti a transparentnosti, ktoré Ukrajina rozvíjala pod Iniciatívou pre otvorené vládnutie:

Majetkovým priznaniam sa obdobným spôsobom venuje aj Macedónsko, túto alternatívu preto momentálne zvažujeme a zároveň hľadáme v ostatných členských krajinách ďalšiu užitočnú aktivitu.

V marci sme takisto pracovali na vytvorení otázok k pološtruktúrovaným rozhovorom, ktoré chceme s majiteľmi jednotlivých dobrých príkladov viesť, aby sme sa dostali k podstate týchto aktivít. Súčasťou otázok je aj informovaný súhlas - dokument, bez ktorého nemôžeme zbierať a spracovávať informácie od našich respondentov.

Nevenovali sme sa však iba zahraničiu. V nadchádzajúcom období tiež nadviažeme kontakty so zástupcami a zástupkyňami ústredných orgánov slovenskej štátnej správy, teda jednotlivými ministerstvami, ako aj niekoľkými úradmi na celoštátnej či lokálnej úrovni. Prostredníctvom rozhovorov s nimi budeme mapovať dobré, inšpiratívne a hlavne prenosné príklady podpory princípov otvoreného vládnutia (transparentnosť, participácia, zúčtovateľnosť. Tieto princípy predstavujú holistický celok zastrešujúci plnohodnotnú participáciu v prostredí štátnej a verejnej správy). Sústredíme sa práve na princíp zúčtovateľnosti, ktorý je kľúčový pre zvyšovanie dôveryhodnosti inštitúcií, ako základného kameňa demokracie.

Zaujímajú nás motivácie predstaviteľov štátnej správy vykonávať takéto aktivity, ich úspešnosť, ale aj výzvy, ktorým v tomto procese nevyhnutne čelili. Neoddeliteľnou súčasťou tohto výskumu je zisťovanie možností prenosu týchto užitočných skúseností na ostatné inštitúcie, s cieľom jednak skvalitniť otvorené vládnutie na Slovensku, ale aj inšpirovať naše náprotivky v zahraničí.

PODA 1 - Analýza inštitútov participácie: predbežnej informácie a správy o účasti verejnosti

Analýzu participatívnych procesov v prostredí ústredných orgánov štátnej správy sme začali analýzou verejne dostupných dokumentov k vybraným politikám. Sústredili sme sa predovšetkým na inštitúty, ktoré vyžaduje Zákon č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov: predbežnú informáciu, verejné vypočutie, správu o účasti verejnosti a medzirezortné pripomienkové konanie. Pre každý z týchto inštitútov sme vytvorili metodiku hodnotenia jeho funkčnosti (s výnimkou verejného vypočutia, vzhľadom k tomu, že tento inštitút sa v praxi dosiaľ nepoužil).

Predbežné výsledky poukazujú na to, že z 21 sledovaných politík, v 14 prípadoch predkladateľ buď správu nezverejnil/zverejnil prázdnu, resp. s konštatovaním, že proces sa odohral bez účasti verejnosti alebo deklaroval, že verejnosť bola o procese prípravy verejnej politiky len informovaná. Ani v jednom zo sledovaných prípadov nebolo dodržané Metodické usmernenie pre Správu o účasti verejnosti na tvorbe právneho predpisu, predovšetkým z hľadiska obsahových požiadaviek. Predbežná informácia, ktorej účelom je informovať verejnosť a orgány verejnej správy o zámere predkladateľa spustiť tvorbu návrhu právneho predpisu, bola zase vo viacerých prípadoch zverejnená veľmi neskoro (t.j. nie na začiatku procesu, ale tesne pred medzirezortným pripomienkovým konaním), čím sa nenaplnil jej zmysel. O ďalších zisteniach budeme informovať.

KONFERENCIA PARTICIPÁCIA 2.0 reloaded

""16. marca 2022 sa ešte stále v online prostredí (Zoom a Youtube) konala celodenná otváracia odborná konferencia k národnému projektu Participácia 2 pod názvom PARTICIPÁCIA 2.0 reloaded. Konferenciu, ktorá sa konala od 9:00 do 15:00 hod. otvoril nový splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač. Zámerom konferencie bolo predstaviť prečo a ako plánujeme projekt realizovať, aké by mali byť jeho výsledky a dopady na masívnejšie, efektívnejšie a zvedomené zapájanie verejnosti do tvorby verených politík na úrovni štátnej správy aj samosprávy. Hlavným cieľom konferencie však bolo otvorenie možností spolupráce s mimovládnymi neziskovými organizáciami, za účelom dosiahnutia hlbšieho a účinnejšieho prepojenia neziskového a vládneho/samosprávneho sektora pri zvládaní výziev a verejných politík, ktoré pred nami stoja. Vstupujeme do ďalšieho levelu zapájania verejnosti a je dôležité, aby si verejná správa a občianska verejnosť navzájom rozumeli a spolupracovali. Konferencia priniesla veľa zaujímavých názorov, aktivít a diskusií o tom, ako etablovať participáciu ako základný nástroj vytvárania verejných politík. V deň konania konferencie podujatie sledovalo viac ako 120 divákov.


Informačné materiály z konferencie


PROGRAM

09:00 – 09:05 / Úvodné technické inštrukcie ku konferencii

  • Marcel Hofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ďalej ÚSV ROS)

09:05 – 09:10 / Otvorenie konferencie

  • Filip Vagač, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

09:10 – 09:20 / Národný projekt Participácia 2 (PDF, 249 kB)

  • Barbara Gindlová, ÚSV ROS, odborná garantka národného projektu

09:20 – 10:20 / Participácia a ústredné orgány štátnej správy (ÚOŠS)

  • Učiace sa inštitúcie
    • Michal Sedlačko, Alexandra Poláková (ÚSV ROS)
  • Východiská a analytiky
    • Anna Šestáková, Bystrík Antalík, Alexandra Poláková (ÚSV ROS)
  • Participácia v zahraničí
    • Roman Haken (Centrum pro komunitní práci), Barbara Gindlová (ÚSV ROS)

10:20 – 11:00 / Participácia a regionálna územné samospráva

11:00 – 11:15 Coffee break

11:15 – 12:00 Informovanie, vzájomné učenie sa a participácia

12:00 – 13:00 Obedná prestávka

13:00 – 14:00 Účasť mimovládnych neziskových organizácií (MNO) na tvorbe  a implementácii verejných politík

14:00 – 15:00 Nové témy a ďalšie analytické expedície

15:00 Záver konferencie

 

Na občanoch záleží - Samospráva a ľudia so zdravotným postihnutím

15. marca 2022 sme na podujatí diskutovali o postavení ľudí so zdravotným postihnutím v spoločnosti, o problémoch organizácií, ktoré zastupujú ich záujmy, o zapájaní ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj o tom, ako pomáha samospráva či štát.

Aké boli naše zistenia?

  • legislatívne sú podpora a starostlivosť nastavené dobre, treba len začať túto legislatívu napĺňať,
  • organizácie venujúce sa pomoci ľuďom so zdravotným postihnutím hľadajú už dnes riešenia pre budúcnosť,
  • ako pristupovať ľuďom so zdravotným postihnutím – nielen súcitne, ale s rešpektom a solidárne,
  • ako môže pomáhať regionálna územná samospráva,
  • problémom je dlhodobé financovanie organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím – opakovane musia žiadať o podporu na najzákladnejšie výdavky, čo odčerpáva ich kapacity na samotnú prácu s klientmi,
  • na praktických príkladoch sme sa dozvedeli, čo znamená deinštitucionalizácia a že naozaj mení ľudí so zdravotným postihnutím na ľudí, ktorí vedia byť zodpovední za svoj život a vedia si poradiť s najrôznejšími životnými situáciami...

Ďakujeme za sledovanie podujatia všetkým divákom a ďakujeme predovšetkým našim hosťom a hostkám, ktorými boli:

  • Andrea Madunová, Tibor Köböl, Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR
  • Iveta Mišová, Marian Horanič, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR
  • Adriana Grigová, odbor sociálnych vecí, Žilinský samosprávny kraj
  • Tibor Veres, DSS Okoč

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]