Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. máj 2024, streda
 

Z denníkov - Marec 2023

30. 03. 2023

Stretnutie pracovnej skupiny Stratégie poznania

23. marca 2023 sa po dlhšej prestávke stretla opäť pracovná skupina Stratégie poznania. Cieľom pracovnej skupiny je 2. fáza participatívne vypracovanie syláb predmetu participatívna tvorba verejných politík: spracovatelia aj pripomienkujúci budú môcť byť honorovaní, prezentovali sme vzory syláb z iných pracovísk, o ktorých sme diskutovali  a ktoré by mohli poslúžiť ako inšpirácia. Finalizácia syláb by mala prebehnúť na Letnej platforme participácie – 2 dňovom fyzickom stretnutí, ktoré plánujeme v júni 2023. Súčasne sme si so záujmom vypočuli, čo je nové na u členov pracovnej skupiny:

  • Miriam Šebová, TUKE:
    • Pripravili Informačný list predmetu, kde sa zameriavajú na občiansku participáciu a na praktickú časť, kde si študenti vypracovali projekt zameraný na úpravu verejných priestorov univerzity: ŠŤASTNÝ VSTUP DO EKONOMICKEJ UNIVERZITY, využívajú výstupy informačné zdroje ÚSV ROS: Čítanka participatívnych procesov a Participácia a verejné priestory. Vyjadrila sa k sylabom, že v profile absolventa sa zmeriavajú na vedomosti, kompetencie, ale najmä ZRUČNOSTI.
  • Katarína Vitálišová, EF UMB:
    • Predmet už vyučujú 2 roky, využívajú externých expertov: Lucia Lacika a Saša Poláková z ÚSV ROS, verejné politiky prezentovali zástupcovia z tímov, ktoré riešia: Kultúrnu politiku, Biosférické rezervácie, Tvorby vodnej politiky. Na škole prebehlo vyhodnotenie predmetu ktoré dosiahol vysokú návratnosť 30 z 36 študentov a hodnotenie predmetu bolo excelentné, blahoželáme!
  • Martin Daško, UCM: 
    • 10. novembra 2022 sa uskutočnila návšteva ÚSV ROS na fakulte, bolo podpísané memorandum, odprezentované aktivity ÚSV ROS a OGP a zvyšok dňa bol venovaný hre Nie je mesto ako mesto, ktorá sa stretla s pozitívnym hodnotením študentov. Aktuálne študenti dizajnujú participatívny proces zameraný na separáciu odpadu v škole a úspešne rozbehli Centrum pre podporu participácie, kde privítali zástupcov z SGI (Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť), idú prednášať na FSEV do Prahy, pripravujú PARTICIPATÍVNU OLYMPIÁDU 
  • Eliška Župová, UPJŠ / zastupovala aj Veronika Džatkovú, ktorá učila:
    • Pripravujú informačný list predmetu ako povinne voliteľného predmetu Participácia mládeže/Občianska participácia, úzko spolupracujú s regionálnou samosprávou.
  • Daniela Hrehová, TUKE
    • Prebehli u nich organizačné zmeny, nemajú katedru, ale ústav, čakajú ich zmeny aj vo vedení, predmet by radi odprezentovali – v spolupráci s ÚSV ROS.

Služby vo verejnom záujme - Predbežná správa Analýzy súčasného stavu a návrhov na zlepšenie

Na analýze služieb vo verejnom záujme spolupracujeme s Ústavom verejnej politiky FSEV UK. Vypracovali pre nás metodiku zberu dát, na základe, ktorej sme na jeseň minulého roku realizovali dotazníkový prieskum a fókusové skupiny vo vybraných krajských mestách.

V marci nám ÚVP FSEV UK dodal predbežnú správu Analýzy súčasného stavu a návrhy na zlepšenie pri poskytovaní všeobecne prospešných služieb verejnou správou a mimovládnymi neziskovými organizáciami.

Správa obsahuje dáta o službách poskytovaných regionálnou a miestnou územnou samosprávou a mimovládnymi neziskovými organizáciami v troch pilotných oblastiach – neformálne vzdelávanie, integrácia cudzincov a pomoc ľuďom bez domova. Zaoberá sa aj motiváciou MNO (ne)spolupracovať  s verejnou správou na Slovensku, doplnený o pohľad zo strany organizácií verejnej správy. V poslednej časti sa správa venuje miere kontrahovania MNO verejným sektorom vychádzajúc z dát zverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

Jedná sa o predbežnú správu, ktorá bude v najbližšom mesiaci doplnená o príklady dobrej praxe zo zahraničia a následne na základe všetkých uvedených dát a informácií budú sformulované odporúčania pre zlepšenie prostredia a podmienok spolupráce verejnej správy a MNO a tým poskytovania všeobecne prospešných služieb.

Na občanoch záleží - Koordinátor participácie ako "TERAPEUT"?

Aj takýto názor zaznel na podujatí Na občanoch záleží 21.3.2023, kde sme pokračovali v téme Koordinátori participácie.

Vypočuli sme si, akými krokmi tvorili Koncepciu enviromentálnej výchovy koordinátorky participácie v Žilinskom samosprávnom kraji, ako boli koordinátorky zapojené v Prešovskom kraji do tvorby QUO VADIS ROMALE? Príklad z Českej republiky: Ako môžu malé obce ovplyvňovať dopravnú stavbu národného významu, ktorá zasahuje do kvality životy občanov v jej bezprostrednom okolí?
 
Ďakujeme viac ako 50 účastníkom, ktorí nás sledovali naživo na Zoome aj na Youtube kanáli NP PARTI a najmä našim hosťom a hostkám:

Zopár ďalších názorov z hodnotenia podujatia účastníkmi a účastníčkami:

  • Považujem za prínosné, že začína proces využitia poznatkov z participácie s dôrazom na regionálnych aktérov.
  • Blok bol veľkým prínosom hlavne pre menšie samosprávy s obmedzeným počtom zamestnancov, kde je zložité vyčleniť konkrétneho zamestnanca, ktorý by sa venoval výhradne participatívnym procesom. Mnohé veci sa však dajú nastaviť aj vďaka know - how ostatných samospráv. 

Záznam podujatia si pozrite na youtube: 

V apríli pripravujeme pokračovanie bloku Moderná úradníčina. - REGISTRÁCIA

Participácia v digitálnej ére

WORKSHOPY V APRÍLI:

  • 3. apríla 2023 - Ako efektívne využiť e-nástroj consider.it?
    • Miroslav Šimkovič
  • 17. apríla 2023 - Ako dosahovať dohodu v polarizovanej diskusii?
    • e-nástroj polis, Michal Horský, OZ DEMDI
  • 20. apríla 2023 - Aké e-nástroje a v akých politikách využíva Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti?
    • Marcel Hofer
  • REGISTRÁCIA

30. 3. 2023

Ponúkli sme ďalší z workshopov o e-nástrojoch v participácii. Marcel Hofer z Úradu Splnomocneneca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti predstavil e-nástroje a verejné politiky, ktoré využíva ÚSV ROS. Účastníkov zaujali aj e-nástroje, ktoré využíva samospráva: odkaz pre starostu a Pocitové mapy.

""

16. 3. 2023

Pripravili sme ďalší zo série interaktívnych workshopov o e-nástrojoch participácie:

  • Ako dosahovať konzenzus v diskusii polarizovaných skupín?
  • Ako zapojiť veľkú skupinu účastníkov do online zberu dát?

Na sme opäť privítali účastníkov, ktorí v používaní e-nastrojov pri participácii vidia zmysel a zaujímajú sa, kde a ako ich možno efektívne využiť.

Hostia:

Podujatie moderoval Marcel Hofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. - prezentácia (PDF, 734 kB)

Postrehy účastníkov workshopu:

  • Sústredenie sa v debate na konsenzus – iný pohľad na online debaty – veľmi prínosná téma.
  • Veľmi dobré bolo, že sme si mohli nástroj polis vyskúšať.
  • "shoda se rodí v konfrontaci s neshodou" (pol.is)
  • Možnosť dosiahnuť konsenzus aj v prípade opačných názorových pólov a že je na to takýto nástroj.

Registračný formulár - prihlasovanie na ďalšie podujatia

""

 

PODA 2 - Workshop s koordinátormi participácie (13.3. - 14.3.2023)

V poradí už štvrtý spoločný workshop s našimi krajskými koordinátormi participácie sa tentokrát uskutočnil v Liptovskom Mikuláši. Na Liptove sme strávili intenzívne dva dni.

Koordinátorky participácie z Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Žilinského samosprávnehp kraja sa naplno venovali viacerým oblastiam. Začali sme reflexiou posledných troch mesiacov nášho programu. Simulačné cvičenia sa zamerali na facilitáciu a dizajn participatívnych procesov. Venovali sme sa aj plánovaniu aktivít, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Okrem realizácie participatívnych procesov je jednou z nich napríklad organizácia regionálnych konferencií.

Všetky aktivity samozrejme prebiehali s podporou odborných garantov z Participation Factory.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci marec uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 28.03.2022 Komunita praxe: Príprava veľkých podujatí - organizácia, obsah, technické zabezpečenie

""  ""  ""

Na občanoch záleží - Koordinátori participácie už nie sú raritou

O tom, že koordinátori a koordinátorky participácie sú už nezastupiteľnou súčasťou niektorých úradov samosprávy, sa 7. marca 2023 presvedčilo viac ako 70 účastníkov vzdelávacieho online cyklu NA OBČANOCH ZÁLEŽÍ!

Čo presne koordinátori a koordinátorky participácie robia, ako sa pripravujú, čo od svojich úradov potrebujú, ako vznikali miesta pre odborníkov a odborníčky na participáciu v samosprávnych krajoch, v Trenčíne, či v Prahe, porozprávali:

  • Linda Zuzčáková - Úrad Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti,
  • Dorota Vrbjarová Martincová - Banskobystrický samosprávny kraj,
  • Pavla Pelčíková - Institut plánování a rozvoje Prahy,
  • Patrik Žák - Trenčin.

Podujatie moderoval Miroslav Zwiefelhofer, Úrad Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Prezentácie:

Participácia v digitálnej ére vás baví!

6. marca 2023 sme pre priaznivcov participácie v jej digitálnej podobe ďalší z workshopov série podujatí PARTICIPÁCIA V DIGITÁLNEJ ÉRE.

Nezávislý expert Miro Šimkovič predstavil, ako môže e-nástroj consideri.it pomôcť pri zapájaní občanov pri tvorbe verejných politík a strategických dokumentov.

  • Komunitný plán sociálnych služieb?
  • PHSR?
  • Tvorba vízie?
  • Tvorba akčného plánu?

Tu všade je efektívne využiť e-nástroj consider,it, ktorý je k dispozícii v slovenskom jazyku. Na online podujatie sa pripojili zástupcovia samosprávy zo Zvolena, Nižného Hrušova, Partizánskeho, Banskej Bystrice, Nitry, Ministerstvo životného prostredia SR, Centrum vedecko-technických informácií SR a zástupcovia MNO.

Podujatie moderoval Marcel Hofer, Úrad Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

Na ďalšie workshopy je možné zaregistrovať na linku: https://forms.gle/CRBfu1Xf5upKv87D7

""

PODA 1 – Analytika: formy a miera spolupráce MNO a ÚOŠS

V marci sme sfinalizovali analýzu pod názvom Na spolupráci záleží: Reflexia doterajšej spolupráce MNO a ÚOŠS vo formulovaní VP (PDF, 1 MB) Prinášame v nej závery kvalitatívneho výskumu, ktorý prebiehal od júna do novembra 2022. Počas neho sme zrealizovali dvadsaťtri pološtruktúrovaných rozhovorov so zástupcami MNO a ÚOŠS. Z tematického hľadiska sme sa zameriavali na oblasti sociálnych služieb a sociálnej pomoci, zdravotníctva a rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci. Cieľom bolo získať prehľad o tom, ako spolupráca medzi týmito aktérmi vzniká, ako prebieha a čo aktéri považujú za jej nedostatky. Okrem týchto zistení prinášame v analýze aj návrhy a odporúčania pre skvalitnenie a zefektívnenie spolupráce medzi uvedenými aktérmi pri formulovaní verejných politík.

Index participácie – pokračujeme v participácii s ústrednými orgánmi štátnej správy

Zástupcovia ústredných orgánov štátnej správy v marci zisťovali dostupnosť identifikovaných vstupných dát. Sme vďační za to, že spätnú väzbu, vďaka ktorej zistíme, či sa dajú ukazovatele Indexu participácie merať v reálnych podmienkach našej štátnej správy, nám poskytli nasledovné inštitúcie:  

  • Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
  • Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
  • Ministerstva obrany Slovenskej republiky
  • Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
  • Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
  • Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
  • Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
  • Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
  • Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
  • Protimonopolného úrad
  • Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky
  • Štatistického úradu Slovenskej republiky
  • Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky
  • Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky
  • Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky
  • Úradu pre verejné obstarávanie
  • Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky
  • Úradu vlády Slovenskej republiky

Začiatkom apríla, keď dorazia vyplnené podklady od zapojených ÚOŠS, sa práca na Indexe posunie na úplne novú úroveň.

Na spracovaní podkladov pracujeme a výsledok aj s ďalšími krokmi zverejníme. 

Index na stretnutí pracovnej skupiny OECD pre otvorené vládnutie

V marci sme sa rovnako zúčastnili stretnutia pracovnej skupiny OECD pre otvorené vládnutie, kde Lucia Lacika predstavila doterajšiu prácu Slovenska na vývoji Indexu participácie a jeho synergie s pripravovaným indexom z dielne OECD. 

Viaceré krajiny sa, podobne ako Slovensko, podujali pracovať na vlastných indexoch pre meranie participácie a iných hodnôt otvoreného vládnutia, avšak ako ukázalo stretnutie pracovnej skupiny – Slovensko je líder v tejto snahe, a problémy s ktorými sa aktuálne boríme sú univerzálne naprieč celým OECD. Aj preto sa Slovensko stáva organizátorom pracovnej pod-skupiny pre tvorbu indikátorov na meranie otvoreného vládnutia vo všetkých krajinách OECD.

Ďalšie informácie nájdete v nasledujúcom článku.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]