Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. apríl 2024, pondelok
 

Z denníkov - Február 2022

28. 02. 2022

PODA 1C - Príprava na spoluprácu a zapojenie ÚOŠS

Výber rezortov a politík pre prípravu analytického materiálu bol odprezentovaný vedeniu ÚSV ROS, ktoré ho schválilo a dalo zelenú ďalším procesom. Po schválení politík sa tím podaktivity zameral na základnú obsahovú analýzu dokumentov dostupných k jednotlivým politikám. Keďže na analýze sa budú podieľať 4 zástupcovia ÚSV ROS, došlo k dohode, že každý z nich bude mať na starosti politiky z jedného vybraného rezortu. Tými sú Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V rámci podporných aktivít bola expertkou PODA 1C pripravená kvantitatívna analýza funkčnosti 4 participatívnych inštitútov - predbežná informácia, verejné vypočutie, správa o účasti verejnosti, MPK a taktiež bola vypracovaná metodika pre tieto 4 inštitúty a ďalšiu analytickú činnosť.

Služby vo verejnom záujme - Začíname s realizáciou podaktivity

V mesiaci február sme začali s realizáciou podaktivity zameranej na MNO a služby vo verejnom záujme. Tým, že sa postupne vytvoril náš analyticko/výskumný mini tím, sme začali pracovať na Analýze súčasného stavu, v rámci ktorej sme mapovali:

  • východiskový stav v oblasti služieb vo verejnom záujme v previazaní na legislatívne prostredie:

    • realizovali sme rešerš legislatívy SR v oblasti verejného záujmu, služieb vo verejnom záujme, všeobecne prospešných služieb, verejnoprospešných služieb a pod.

  • východiskový stav v oblasti kompetencií pre jednotlivé ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy:

    • spracovali sme prehľad konkrétnych kompetencií jednotlivých ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy i kompetenčného zákona, strategických a koncepčných materiálov jednotlivých orgánov štátnej správy.

V Inkubátore participácie to začína žiť príkladmi zahraničnej praxe

Po januárovej prezentácii vhodných záväzkov sme pristúpili k finalizácii výberu záväzkov členských krajín Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ktorými môžeme podporiť zavádzanie otvoreného vládnutia a jeho príncípov na Slovensku. Po diskusiách, kde sme si na stôl vyložili všetky pre a proti pre každú iniciatívu, sme podstúpili ešte jednu redukciu výberu záväzkov krajín Iniciatívy pre otvorené vládnutie. A preto teraz môžeme predstaviť finálny výber ôsmich konkrétnych príkladov z praxe, s ktorými budeme v najbližších mesiacoch pracovať.

Najbližšie mesiace nás čakajú detailné rozhovory so zahraničnými partnermi, ktorí sú za tieto aktivity vo svojich krajinách zodpovední. Veríme, že sa od nich dozvieme čo najviac praktických informácií, ktoré potom spoločne prenesieme na Slovensko. Budeme nás zaujímať predovšetkým to, ako nami vybrané aktivity vlastne fungujú v každodennej praxi, aké výhody priniesli, prípadne aké zdroje si vyžadujú, ale veríme, že sa dozvieme aj o možných nástrahách. 

Poznačte si do kolendára 16. marca 2022 / Participácia 2.0 - reloaded

Dňa 16. marca 2022 vás pozývame na otváraciu konferenciu k pokračovaniu národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2.

Ak ste zvedaví, čo všetko bude súčasťou príbehu NP PARTI 2, tak si poznačte termín 16. marec 2022 do kalendára. Čaká vás dynamický deň plný krátkych prezentácií, rozhovorov, diskusií, príkladov dobrej i zlej praxe, či terminologických laboratórií, ktoré sa pozrú na obsah slov ako služby vo verejnom záujme, komunity praxe, zúčtovateľnosť, reprezentatívnosť, sektorové rady MNO, či dôvera v inštitúcie. Strávte deň s členmi nových expertných tímov, hosťami, ako aj členmi starej dobrej projektovej základne ÚSV ROS.

AKÉ TÉMY PREDSTAVÍME?

  • nedostatky participatívnych procesov v prostredí ÚOŠS
  • participatívna jednotka ÚSV ROS
  • participácia a legislatívny proces
  • program sprevádzania zamestnancov ÚOŠS - Učiace sa inštitúcie
  • participácia a regionálna územná samospráva,
  • ako optimalizovať participatívne procesy v inštitúcii
  • zavádzanie predmetu Participatívna tvorba verejných politík do výuky na vysokých školách
  • sieťovanie MNO a účasť MNO na tvorbe verejných politík
  • služby vo verejnom záujme
  • inkubátor OGP a princíp zúčtovateľnosti
  • dôvera - participácia - inštitúcie a verejnosť""

PODA 2 - Učiace sa regióny

Pracovno-konzultačné stretnutia:

  • 01. februára 2022 - stretnutie s vedúcimi koordinátorov - sumarizácia aktivít, predstavenie plánovaných aktívít, návrh na zmenu času stretnutí, zreferovanie krajov ako predstavili koordinátorov a ktoré politiky si vybrali na participatívnu realizáciu
  • 01. februára 2022 - teoretická časť: Kde môže participácia zlyhať? Príklady z praxe, ciele participácie a ciele verejnej politiky
  • 03. februára 2022 - praktická časť: vypracovanie zadaní, individuálna práca
  • 08. februára 2022 - teoretická časť: Ako začať? (Pravidlá hry/Model procesu) - Michal Sedláčko a jeho prístupy k participačnému procesu, interný plán
  • 11. februára 2022 - praktická časť: Facilitácia malých skupín (1.časť) - Zuzana Vasičáková Očenášová
  • 15. februára 2022 - teoretická časť: Dizajn participatívneho procesu: Ľudské zdroje potrebné pre dobrú participáciu: Koordinátor/ka participácie (1.časť)
  • 18. februára 2022 - praktická časť: Consider.it - Miro Šimkovič
  • 22. februára 2022 - teoretická časť: Dizajn participatívneho procesu (2.časť)
  • 25. februára 2022 - praktická časť: Facilitácia malých skupín (2.časť) - Zuzana Vasičáková Očenášová

V Inkubátore otvoreného vládnutia vyberáme dobré príklady praxe zo zahraničia

V decembri sme úspešne dokončili prvú etapu podaktivity projektu 5A - Inkubátor otvoreného vládnutia, ktorá prepája Národný projekt Participácia s Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku, ktorej členom je SR od roku 2011.

Po prvotnej identifikácii vhodných členských krajín Iniciatívy pre otvorené vládnutie a zaujímavých tém, ktoré vedia priniesť inovatívne riešenia na výzvy, ktorým sa v súčasnosti na Slovensku venujeme, sme analyzovali verejne dostupnú databázu záväzkov ostatných členských štátov Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Cieľom analýzy bolo zostaviť zoznam zaujímavých a inšpiratívnych opatrení, aktivít či nástrojov, ktoré môžu viesť k praktickej podpore princípov otvoreného vládnutia na Slovensku, predovšetkým zúčtovateľnosti.

Nasledovať bude finálny výber dobrých príkladov praxe, o ktorých budeme zisťovať detailnejšie informácie v ďalšej fáze podaktivy cez pološtruktúrované rozhovory s majiteľmi vybraných príkladov.

Na občanoch záleží - Ako sa stať súčasťou OGP LOKAL?

Druhé podujatie venované téme OTVORENÉ VLÁDNUTIE A SAMOSPRÁVA 22. februára 2022 sme využili na predstavenie prvej slovenskej samosprávy zapojenej do OGP Local – mestu Banská Bystrica. Ako sa pripravovali na zapojenie? Ako si vyberali témy? Koľko ľudí teraz pracuje na agende OGP Local? Čo všetko to vyžaduje? Aké to prináša mestu benefity? O svoje skúsenosti sa podelili Soňa Kariková a Zuzana Gajdošíková z mesta Banská Bystrica.

V ďalšom bloku Lucia Lacika, ako kontaktný bod OGP na Slovensku,  ponúkla sprievodcu prihlasovacím spôsobom, poskytla praktické rady a informácie, ako celý proces úspešne zvládnuť.

Obľúbený blok Samospráva samospráve tentokrát priniesol skúsenosti mesta Prešov a Trnavského samosprávneho kraja, ktoré využívajú pri správe vecí verejných princípy otvoreného vládnutia. Mariana Hurná prezentovala ako v Prešove zbierajú a využívajú otvorené dáta a Ján Raclavský z Trnavského samosprávneho kraja predstavil Centrálny krízový fond Trnavského kraja.

Podujatie moderovala Michaela Ďurdíková z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a v publiku na Zoome a na Youtube bolo takmer 50 účastníkov.

Na občanoch záleží - Predstavujeme OGP LOCAL 

8. februára 2022 sa na prvej časti podujatia venovaného téme Otvorené vládnutie – participácia a samospráva zišlo vyše 40 účastníkov. Predstavili sme otvorené vládnutie, čo je Iniciatíva pre otvorené vládnutie, aké sú hlavné princípy zavádzania otvoreného vládnutia vo svete i na Slovensku, ako aj konkrétnu možnosť ako sa stať súčasťou medzinárodnej rodiny otvoreného vládnutia na lokálnej úrovni.

Stretnutím sprevádzala Alexandra Poláková, ktorá vytvorila rámec pre vstupy Martina Giertla, splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Luciu Lacika, ÚSV ROS – kontaktnou osobou pre otvorené vládnutie na Slovensku a Jakuba Adámeka z ÚSV ROS, ktorý pre lepšiu predstavu predstavil dobré príklady zo zahraničnej praxe (PDF, 6 MB).

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]