Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. august 2020, štvrtok
 

Aktuálne informácie z rokovania krízového štábu

18. 03. 2020

Po rokovaní vlády a ústredného krízového štábu v stredu 18. marca 2020 premiér Peter Pellegrini informoval, že v zdravotníckych zariadeniach je dostatok  lôžok a doteraz nebolo potrebné presúvať žiadnu zdravotnícku techniku.

Vláda vyhlásila núdzový stav pre všetky zdravotnícke subjekty, vrátane súkromných.  

 

 

 

Vládna stránka o nákaze COVID 19 www.korona.gov.sk

Ako informoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, o  repatriáciu prostredníctvom zastupiteľských úradov SR v zahraničí zatiaľ požiadalo takmer dvetisíc osôb. Zároveň vyzval tieto osoby, aby sa pokúšali čo najviac sa priblížiť k Slovensku. Prevozy bude štát zabezpečovať najmä prostredníctvom autobusovej dopravy, výnimočne i letecky, autobusová preprava bude zadarmo. Zabepečených je 157 autobusov s kapacitou vyše 8000 miest a viacerí leteckí prepravcovia, ktorí sú schopní zabezpečiť prevoz v rámci celého sveta. Leteckú prepravu však bude nutné zaplatiť. Repatriácia sa dosiaľ uskutočnila v prípade vyše stovky osôb z Rakúska, vyše tridsiatich ľudí z Maďarska. Minister Lajčák zdôraznil, že všetky organizovane repatriované osoby musia nastúpiť do zariadení rezortu vnútra na dobu do diagnotikovania na nový koronavírus. V prípade negatívnych testov budú prepúšťaní do domácej karantény        

V karanténe v zariadení MV SR v Gabčíkove bolo k 16. marcu umiestnených 155 občanov. Centrum zriadila sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR. Ubytovanie v karanténnom centre je bezplatné, platí sa za stravu. 

V rámci opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu je povinný ísť do 14-dňovej karantény každý, kto sa vráti na Slovensko zo zahraničia. Pre občanov, ktorí karanténu nemôžu stráviť v domácom prostredí, či Slovákov, ktorí sa pomocou štátnych inštitúcií vrátia na Slovensko hromadne, by mali byť postupne k dispozícii aj ďalšie zariadenia MV SR na Donovaloch a v Liptovskom Jáne. V prípade veľkého náporu majú byť sprevádzkované aj ubytovne ďalších rezortov.

Ministerka vnútra Denisa Saková pripomenula, že od štvrtka 19. marca od 6.00 h bude obnovený malý pohraničný styk na území do 30 kilometrov na slovensko-maďarských hraniciach. "Občania Slovenska, ktorí žijú alebo pracujú na území Maďarska do 30 kilometrov, sa budú môcť pohybovať bez toho, aby museli dodržiavať 14-dňovú karanténu," povedala Denisa Saková s tým, že to isté platí aj pre maďarských obyvateľov na Slovensku.   

Premiér Peter Pellegrini informoval, že na základe dát telekomunikačných operátorov sa pohyb ľudí v SR znížil asi o 30 percent. Na základe pohybu držiteľov mobilov sa veľa ľudí zdržiava v okolí svojho bydliska. Ak by sa tento trend zmenil a ľudia by sa začali viac presúvať, je štát pripravený vyhlásiť celoplošný núdzový stav s obmedzením pohybu osôb.

Zdroj: MV SR, TASR

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz