Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Júnové dažde spôsobili prívalové povodne na východe krajiny, zasahovali hasiči i vodohospodári

21. 06. 2020

prival-prichne-jun2020

Prívalová vlna, ktorá v piatok 19. júna 2020  popoludní zasiahla obec Pichne v Sninskom okrese, spôsobila len na hlavnej cestnej komunikácii škody vo výške približne pol milióna eur.  V obci Zubné v okrese Humenné strhla voda most na miestnej komunikácii, v Snine zaplavilo rodinné domy a pozemky v mestskej časti Bramhora.

 

Cesta, chodníky a odvodňovacie kanály v obci Pichne sú zničené,  ploty i budovy sú pováľané:  hlavná cestná komunikácia je zničená v dĺžke približne jedného kilometra, obecné chodníky spolu v rozsahu asi troch kilometrov. Zaplavené boli  pivnice vo všetkých domoch. Dobrovoľní hasiči z troch obcí okrem odčerpávania vody z pivníc rodinných domov spriechodňovali toky miestnych potokov.  

Následky prívalov na východe SR

Prívalová vlna z Pichní 20. júna zasiahla aj obec Zubné v okrese Humenné.  Zaplavilo areál pri obecnom úrade a strhlo celý most a značnú časť miestnej komunikácie, pričom strhnutý most odrezal od prístupu tri firmy a miestnu reštauráciu.  

Následky prívalov na východe SR

Prívalová vlna z toku Pichoňky zatopila aj rodinné domy s pozemkami v sninskej mestskej časti Bramhora. Voda čiastočne poobnažovala piliere miestnych mostov a postrhávala panelové dosky z koryta. Obyvatelia a dobrovoľní hasiči z okolitých obcí stavali pieskové zátarasy. Spôsobenú situáciu, ktorú obyvatelia Bramhory zažili podľa vyjadrenia miestnej samosprávy už štvrtýkrát, pripisujú  nesprávne nastavenému hospodáreniu v lesoch, a tiež vodozádržným opatreniam v rámci intravilánov obcí.  

Situáciu na východe bol pozrieť aj minister vnútra Roman Mikulec

 Počas povodní, ktoré sa od piatka 18. júna podvečer vyskytli na niekoľkých miestach na Slovensku, zasahovalo v teréne aj 150 vodohospodárov. Najkritickejšou bola v sobotu situácia v Prešovskom kraji a na toku Neresnica vo Zvolenskom okrese.

Následky prívalov na východe SR

Celkovo bolo za posledných 24 hodín v teréne  80 kusov ťažkej techniky, 2500 vriec s pieskom a používa sa 900 ton lomového kameňa na spevnenie brehov, vodohospodári okrem monitorovania situácie a regulovania prietokov vykonávali aj bezprostredné zabezpečovacie práce.

Následky prívalov na východe SR

Na východnom Slovensku bol okrem obcí Zubné a Pichne a mesta Snina v sobotu podvečer vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity aj v obciach Gerlachov a Nižná Polianka. V meste Podolínec došlo k prekročeniu existujúcej kapacity koryta, zahlteniu mostných objektov a vyliatiu vody z koryta na miestnu komunikáciu a okolité pozemky. Viaceré obce v okresoch Bardejov a Svidník do soboty 20. júna  tretí stupeň povodňovej aktivity odvolali, druhý ponechali. Druhý stupeň naďalej platí v obciach Kolonica a Osadné v okrese Snina. Na zmiernenie vysokých prietokov manipulovali vodohospodári nielen s vodnými tokmi, ale tiež s haťou v Humennom a vodnými stavbami Starina a Zemplínska šírava.

Následky prívalov na východe SR

Na strednom Slovensku prevládal v sobotu podvečer mierny vzostup vodných hladín Hrona, Slanej a Rimavy. Úroveň vodných hladín v povodí Hrona, Slatiny a Slanej  budú regulovať vodohospodári prostredníctvom vodných stavieb.  Okrem toku Neresnice je kritickou aj situácia v obci Dobrá Niva v okrese Zvolen, kde stúpa voda z povrchového odtoku. Druhý stupeň povodňovej aktivity do sobotného podvečera vyhlásili viaceré obce na strednom Slovensku.

Na vodných tokoch severného a západného Slovenska nie sú vyhlásené tretie stupne povodňovej aktivity. Druhý stupeň vyhlásili na viacerých miestach.

Zdroj: TASR, Hasičský záchranný zbor, MV SR
     

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz