Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. júl 2020, nedeľa
 

Ministerstvo vnútra dodalo protipovodňové vozíky do 58 ohrozených oblastí

23. 10. 2015

Veľkú časť Slovenska v poslednom týždni zasiahli lejaky, ktoré opäť pripomenuli že jesenné daždivé počasie má často na svedomí zvýšené hladiny potokov a zaplavené cesty. Búrky sú pre mnohých Slovákov symbolom a nanešťastie aj pripomienkou ťažkých chvíľ, ktoré každoročne prežívajú v boji proti povodniam. Výrazne pomáhať trnavskému a žilinskému regiónu v čase záplav budú špeciálne protipovodňové vozíky, ktoré si koncom týždňa prebrali zástupcovia 58 miest a obcí.

Dobrovoľní hasiči z okresov Galanta, Piešťany, Hlohovec, Trnava, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Ružomberok už majú k dispozícii účinnú zbraň na boj proti veľkej vode. Prívesný vozík s protipovodňovou technikou si do Galanty a Dolného Kubína prišlo prevziať 58 zástupcov obcí a miest. „Prírodné katastrofy sa ťažko predpovedajú a aj keď vieme, kde udrie veľká voda, často proti nej máme obmedzené možnosti. Verím, že nová a moderná technika bude pre rizikové oblasti, do ktorých patrí aj týchto 58 obcí a miest veľkým prínosom a pomôže im v náročných chvíľach,“ povedal podpredseda vlády a šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák pri odovzdávaní kľúčov od nových prívesov pre trnavský a žilinský región.

Obce dostávajú mobilné bariéry aj čerpadlá

Protipovodňové vozíky poskytnú obciam v krízových situáciách to najdôležitejšie pre skrotenie živelnej vody. Obciam tak do protipovodňovej výbavy pribudla osvetľovacia technika, mobilné povodňové bariéry, kalové čerpadlo, náradie, generátor elektrickej energie a plávajúce čerpadlo. Jeden vozík poskytuje mobilné bariéry v celkovej dĺžke 40 metrov, navyše ak susedné obce pri ohrození spoja svoje sily, dokážu sa vode spoločne postaviť so silnou výbavou. Manipulácia s prívesnými vozíkmi je vďaka ich rozmerom jednoduchá a ich konštrukcia zároveň umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto. Vozíky môže za sebou ťahať aj osobné motorové vozidlo a vodičovi postačuje štandardné vodičské oprávnenie.

Pomoc smeruje do najohrozenejších obcí

Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Preto do 621 najohrozenejších obcí smerujú v týchto mesiacoch protipovodňové prívesné vozíky. Finálnu podobu zoznamu spolu s celým projektom schválila Európska komisia v marci 2015. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 tisíc eur, pričom projekt Aktívne protipovodňové opatrenia prinesie na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 63 miliónov eur. Viac ako desaťnásobok tejto sumy, teda 707 miliónov eur pritom predstavujú škody, ktoré na Slovensku spôsobili povodne v rokoch 2004-2013.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz