Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Ministerstvo vnútra fiktívnou webovou stránkou varuje pred falošnými ponukami práce

12. 03. 2015

otroci-foto

Ministerstvo vnútra SR spustilo v spolupráci s tretím sektorom netradičnú osvetovú kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi. Na riziká takejto kriminality ukazuje fiktívna stránka www.superzarobok.sk, ktorá láka na lukratívne zárobky v zahraničí. Stránka je pochybná, napriek tomu na falošné ponuky práce zareagovalo za tri dni 2 200 ľudí, ktorí na stránke vyplnili formulár s osobnými údajmi.

Podľa podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka ide o alarmujúce číslo. „Boli ochotní podstúpiť určité ďalšie procesy, pričom nevedeli, do čoho presne idú, akému veľkému riziku sa vystavujú,“ povedal 11. marca 2015 na tlačovej besede Robert Kaliňák.

Minister vnútra Robert Kaliňák

Po registrácii na falošnú stránku dostali ľudia informáciu o tom, čo sa mohlo stať, ak by boli za ponukami skutoční podvodníci. Našli si tiež odkaz na portál www.novodobiotroci.sk, ktorý prináša informácie o problematike obchodovania s ľuďmi, vrátane rád a odporúčaní, ako sa nestať novodobým otrokom. „Cieľom nebolo nachytať týchto ľudí, ale dosiahnuť, aby si nabudúce pri podobných inzerátoch overili údaje,“ povedal riaditeľ odboru prevencie kriminality na Ministerstve vnútra SR Jozef Halcin. Pomoc a informácie možno získať napríklad na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818.  Overiť si možno informácie aj cez úrady práce.

Tlačová konferencia na MV SR

Rezort vnútra pripravil kampaň v spolupráci s občianskym združením BSOS. Falošná stránka s pracovnými ponukami v Španielsku, Anglicku, Rakúsku a Nemecku bola spustená 8. marca 2015 večer. Portál bol promovaný cez reklamu na sociálnej sieti. Videlo ju 700.000 ľudí a 40.000 ľudí stránku aj navštívilo. Stránka vykazovala celý rad chýb, pôsobila nereálne a nebola na nej napríklad uvedená žiadna adresa agentúry. „Kampaň bude pokračovať, lebo výsledky ukázali, aký obrovský počet ľudí je schopných naletieť,“ povedal minister vnútra.

Ročne poskytujú naše úrady spolu s tretím sektorom pomoc priemerne 30 obetiam obchodu s ľuďmi. Od roku 2008 sa starali o 185 obetí. Najviac sú ohrozené osoby so základným vzdelaním a zo sociálne slabších skupín. Priemerná obeť je slobodná žena od 18 do 30 z východného Slovenska, obchodníka väčšinou osobne pozná. Najčastejšia forma obchodovania je stále sexuálne zneužívanie. Zaujímavosťou však je, že obeťami zneužívania sa čoraz častejšie stávajú aj muži, ktorí vykonávajú ťažkú otrockú prácu v podstate zadarmo. Cieľovou krajinou zneužívaných obetí je najčastejšie Veľká Británia.

Na Slovensku vlani polícia evidovala 15 trestných činov obchodovania s ľuďmi. Obvinila 27 mužov a sedem žien. „Je to veľmi latentná trestná činnosť. Ťažko sa odhaľuje,“ pripomenul Robert Kaliňák s tým, že je preto nevyhnutná masívna a široká kampaň.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz