Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Na stretnutie ministrov vnútra krajín G6 v Ríme prizvali aj Slovenskú republiku

24. 10. 2016

G6-clenske-staty-maps

Minister vnútra SR Robert Kaliňák sa v piatok 21. októbra 2016  v Ríme stretol s ministrami vnútra zoskupenia G6. Hovorili o vývoji migrácie,  islamskej radikalizácie, terorizme a bezpečnosti v spoločnosti ako aj o nových opatreniach, ktoré plánujú prijať v rámci počítačovej kriminality a útokoch v kyberpriestore.

G6 je neoficiálna skupina ministrov vnútra združujúca  Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Veľkú Britániu, Taliansko a Poľsko. Tieto krajiny disponujú najširšou populáciou a teda aj majoritným hlasovaním v Rade Európskej únie. Skupina G6 bola založená v roku 2003 pôvodne ako G5 s cieľom sústrediť sa na oblasti ako terorizmus, islamská radikalizácia, imigrácia, právo a poriadok. V roku 2006 sa k nej pridalo aj Poľsko.

Slovensko bolo na rokovanie prizvané ako aktuálne predsedajúca krajina v Rade EÚ. 

Stretnutie G6 v Ríme - sprava slovenská delegácia

Ministri sa na stretnutí dotkli aj problematickej situácie v oblasti migrácie v tomto roku. Kým príliv migrantov sa cez balkánsku cestu podarilo v tomto roku eliminovať,  Stredomorskou cestou do Európy cez Taliansko prúdia desaťtisíce migrantov, drvivá väčšina sú ekonomickí migranti. Do 31. augusta 2016 prišlo do Talianska viac ako 118-tisíc nových migrantov, čo je o takmer 3000 ľudí viac ako počas rovnakého obdobia minulého roka. Situáciu by mali pomôcť vyriešiť tzv. migračné kompaktydohody s krajinami ako Mali, Etiópia, Senegal, Nigéria a Niger, ktoré boli vytipované ako najproblematickejšie.

Ministri rozoberali teroristické hrozby v Európe ako aj nárast islamskej radikálizácie a počtov bojovníkov Islamského štátu zo strany členských štátov EÚ. Nejde pritom len o ľudí, ktorí prišli na územie Európy v rámci migračnej vlny,  ale aj obyvateľov, ktorí sa narodili v Európe a dnes bojujú na strane Islamského štátu, alebo sa vycvičení vrátili do Európy ako jeho bojovníci.

 „Islamská radikalizácia prichádza práve po tom ako sa nezvládne systém integrácie. Prevencia je najjednoduchšia cesta ako znížiť islamskú radikalizaciu spoločnosti. Na Slovensku žije veľmi malá komunita moslimov a rastie len veľmi mierne. Našou snahou je veľmi rýchlo ich integrovať do našej spoločnosti, čomu venujeme veľkú pozornosť.  Snažíme sa pracovať nielen s lídrami moslimskej komunity, ale aj s jej jednotlivými členmi, a  dôraz kladieme predovšetkým na mladých ľudí, ktorí by mohli zísť na cestu islamskej  radikalizácie," povedal minister vnútra SR Robert Kaliňák.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz