Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. júl 2020, nedeľa
 

O pití alkoholických nápojov sme diskutovali s prvákmi na gymnáziu

03. 10. 2018

V marci 2018 sa uskutočnila slávnostná premiéra výchovno-vzdelávacieho filmového projektu pre mládež Čo sme si, to sme si, vypime si? Dievčatá..., ktorý vytvorilo občianske združenie Športom proti drogám s účasťou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Odbor prevencie kriminality MV  SR sa na projekte podieľa distribúciou DVD trilógie na školy a vzdelávacie zariadenia v pôsobnosti rezortu vnútra. Aby sme zistili názor tých, ktorých sa problematika najviac dotýka, vybrali sme sa na besedu na Gymnázium F. G. Lorcu v Bratislave. Pitie alkoholu mladými dievčatami – novodobý fenomén a tiež stále tabuizovaná téma, o ktorej sa hovorí málo. Aj odborníci v dokumente sa zhodujú na tom, že tínedžerky sa v pití alkoholu emancipovali a vyrovnali chlapcom. Čo robí alkohol s telom mladého človeka, ktorý je vo vývoji?

Stretnutie v škole

Ako vplýva na mozog a čo všetko mu hrozí pri pravidelnom a nadmernom pití alkoholu? Odpovede na tieto otázky sa snažili zodpovedať ľudia, ktorí sa s touto problematikou denne stretávajú. Ich vyjadrenia sú doplnené výpoveďami mladých ľudí, dynamickými a niekedy až šokujúcimi zábermi na následky nezodpovedného užitia alkoholu a emotívnou hudbou rapera KALIho, ktorý je jedným z krstných otcov projektu.

az do dna

Na bilingválnom gymnáziu sme sa stretli s niekoľkými triedami prvákov. Na jednej hodine si decká pozreli hlavnú časť dokumentu s názvom Až do dna a počas druhej vyučovacej hodiny sme sa spoločne rozprávali o tom, čo si myslia, ako na nich film zapôsobil a ako vnímajú tento fenomén vo svojom okolí. Za odbor prevencie kriminality prednášku viedol riaditeľ Jozef Halcin, ktorého dopĺňal autor projektu Jaroslav Malchárek spolu s režisérkou filmu Janou Pirohovou. Nechýbala ani TV JOJ, ktorá tému prednášky spracovala do svojho spravodajstva.

az do dna

Musíme povedať, že niektorí študenti sa s nami pustili do debaty bez okolkov, tým ďalším rozviazalo jazyk anonymné kladenie otázok formou lístočkov. Prednášajúci sa celkom „zapotili“ a nechýbali ani otázky typu: „A kedy ste naposledy pili vy?“.

az do dna

Momentálne prebieha distribúcia DVD trilógie na školy a vzdelávacie zariadenia a my dúfame, že tento dokument sa stane súčasťou vyučovacieho procesu rôznych predmetov. Zároveň sme chceli dosiahnuť to, aby sa deti neostýchali pozrieť si film aj doma, napríklad s rodičmi, súrodencami alebo kamarátmi.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz