Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. júl 2020, streda
 

Odštartovala kampaň Ľudia nie sú na predaj – GIFT BOX Slovakia

10. 01. 2014

Kampaň „Ľudia nie sú na predaj – GIFT BOX SLOVAKIA“  je súčasťou preventívnych aktivít v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Ministerstvo vnútra SR ju pripravilo v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a autormi kampane: organizáciou STOP THE TRAFFIK a Globálnou iniciatívou OSN pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi. 

Ide o interaktívnu kampaň – od piatka 10. januára 2014 je v bratislavskom nákupnom centre EUROVEA nainštalovaný veľký GIFT BOX, ktorého vonkajšiu stranu tvoria lákavé heslá a ponuky práce v zahraničí. Vnútri však návštevníci nájdu to, čo sa za nimi skutočne skrýva: príbehy obetí obchodovania s ľuďmi, ktoré podľahli lákaniam.

Spustením tejto kampane sa Slovenská republika  stáva súčasťou globálneho projektu zameraného na aktivizáciu boja  proti obchodovaniu s ľuďmi a odstránenia otrockej práce.

Slávnostné otvorenie kampane

GIFT BOX slávnostne otvorili generálny sekretár  Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák a riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin


Počet žien, mužov a detí, s ktorými sa obchoduje ako s tovarom, či už v ich domovine alebo zahraničí, neprestajne narastá. Slovensko intenzívne bojuje proti tejto kriminálnej činnosti. Od roku 2005 naša krajina prijala mnohé opatrenia, ktorých cieľom je chrániť obete obchodovania s ľuďmi a odhaľovať páchateľov. Keďže obchodovanie s ľuďmi porušuje práva a ovplyvňuje životy veľkého množstva ľudí vo svete, MV SR sa aktívne zapája do množstva projektov a preventívnych aktivít zameraných na zvýšenie povedomia a ochranu potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi.     

GIFT BOX – po slovensky  darčeková škatuľa -  bude vystavovaná počas celého roka na rôznych miestach vo všetkých krajoch SR. Samotné darčekové balenie v tomto prípade symbolizuje spôsob, akým obchodníci s ľuďmi lákajú svoje obete falošnými sľubmi o lepšom zárobku. Keď však vstúpite do vnútra GIFT BOXU, nenájdete  lukratívne ponuky práce, ale zoznámite sa s reálnymi príbehmi ľudí, ktorých na takéto sľuby zlákali a stali sa obeťou niektorej z foriem obchodovania s ľuďmi /sexuálne a pracovné zneužívanie, domáce otroctvo, nútené sobáše, nelegálne adopcie detí, obchodovanie s orgánmi a podobne/.

Slávnostné spustenie kampane

Prvú kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi  spustila vo Veľkej Británii mimovládna organizáciou Stop the Traffik v spolupráci s Globálnou iniciatívou OSN pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (UN.GIFT)  počas olympijských hier v Londýne v roku 2012. V roku 2013 prebiehala táto kampaň  počas Pohára konfederácií FIFA a Svetového dňa mládeže. V roku 2014 bude súčasťou diania v rámci Majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii, rovnako počas  Letných olympijských hier v Brazílii v roku 2016.

Informácie o najbližších termínoch a miestach kde bude kampaň predstavená, nájdete na stránke www.obchodsludmi.sk.

Štatistický pohľad:

V rokoch  2008 až 2013 bolo na Slovensku do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi zaradených celkom 150 osôb, (99 žien, 51 mužov),  pričom 8 osôb ženského pohlavia bolo mladších ako 18 rokov.  V  85 prípadoch išlo o obete sexuálneho vykorisťovania, v 42 prípadoch o nútenú prácu, v 13 prípadoch o nútené žobranie, 12-krát o nútený sobáš a v 4 prípadoch bola zaznamenaná nútená kriminalita.

Najčastejšou cieľovou krajinou /58 prípadov/ bola Veľká Británia a Severné Írsko, ďalej Nemecko /23 prípadov/, Slovensko /10 prípadov/ a Česká republika /8 prípadov/.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz