Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. január 2021, utorok
 

Po prestávke vynútenej pandémiou koronavírusu začnú fungovať autoškoly

20. 05. 2020

Minister vnútra Roman Mikulec v pondelok 18. mája 2020 absolvoval stretnutie s predsedom Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl Jozefom Roháľom a podpredsedom komory Vojtechom Juríkom. Hovorili najmä o urýchlení procesu vykonávania skúšok z odbornej spôsobilosti u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia.

 

Skúšobní komisári boli pripravení, čakalo sa len na stanovenie konkrétnych podmienok a opatrení zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR. Odbor dopravnej polície Prezídia PZ na základe toho  vydal v stredu 20. mája 2020 príkaz na realizáciu skúšok z odbornej spôsobilosti. Okamžite začala koordinácia s jednotlivými autoškolami a dlhoočakávané skúšky sa spustia podľa dohôd.

Prevádzky autoškôl a iných registrovaných osôb pre vykonávanie kurzov povinnej základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku sú  povinné dodržiavať nasledovné pravidlá:

  • vodič a inštruktor musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka), 
  • praktický výcvik vo vedení vozidla a údržby vozidla možno vykonávať len za účasti jedného účastníka vodičského kurzu a jedného inštruktora; pri konaní skúšky sa počet osôb rozširuje o jedného skúšobného komisára prítomného v kabíne vozidla,
  • po každom výcviku vedenia vozidla a výcviku na trenažéri, ktorý absolvuje jeden účastník kurzu musí byť interiér vozidla, najmä volant a rýchlostná páka, vydezinfikovaný dezinfekčným prostriedkom,
  • medzi jednotlivými jazdami vozidlom pri zmene účastníka kurzu musí byť prestávka v trvaní najmenej 15 minút,
  • pri výcviku zameranom na vedenie motorových vozidiel skupín A (motorky) musí mať každý z frekventantov tohto kurzu vlastnú prilbu a príslušné ochranné pomôcky, ktoré sa pri takomto výcviku pri vedení tohto typu vozidla používajú (napr. ochranné rukavice). 

Podrobnosti sú upravené v aktuálnom opatrení hlavného hygienika, pri teoretickej časti výučby je takisto potrebné dodržiavať pravidlá stanovené Úradom verejného zdravotníctva SR.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz