Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. júl 2020, utorok
 

Prázdniny pre deti zo sociálne slabších rodín

07. 08. 2015

Prvé opatrenie z druhého sociálneho balíčka – pobyty pre sociálne slabšie rodiny zadarmo – oficiálne predstavili 6. augusta 2015 v detskom tábore na Duchonke v okrese Topoľčany predseda vlády SR Robert Fico a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Marián Saloň. Týmto opatrením má vláda SR záujem pomôcť rodinám, ktorých príjem neumožňuje štandardne financovať pobyty v rekreačných zariadeniach.

Deti zo sociálne slabších rodín môžu bezplatne prázdninovať v štátnych zariadeniach

Tábory sú pripravené pre zdravé deti vo veku od 8 do 12 rokov, pričom minimálne jeden člen spoločne posudzovanej domácnosti je zárobkovo činný a celkový mesačný príjem domácnosti nie je viac ako 800 eur. Na rekreáciu budú využívané štátne zariadenia Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR.

„Voľné kapacity sme sa rozhodli ponúknuť rodinám, aby mali možnosť stráviť víkendy predĺžené, ale aj v lete možno dlhšie obdobie v zaujímavom prostredí. Ale predovšetkým chceme ponúknuť toto prostredie deťom počas letných prázdnin, pretože to asi rodičia ocenia najviac,“ povedal predseda vlády SR.

V rámci druhého sociálneho balíčka vlády SR sa toto leto dostane bezplatne do tábora viac ako 700 detí. Okrem Duchonky sú takéto tábory aj na Zemplínskej Šírave, v Smrekovici či Tatranskej Lomnici. O deti sa starajú animátori, zdravotní pracovníci i samotní zamestnanci jednotlivých zariadení.

Premiér Robert Fico a štátny tajomník MV Marián Saloň

„Platíme týmto deťom komplet pobyt, ubytovanie, stravovanie a poistné na cestovanie,“ priblížil predseda vlády SR. Náklady na jedno dieťa na deň predstavujú  zhruba 20 eur. Dopravu do a z rekreačného zariadenia zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa na vlastné náklady a zodpovednosť.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR si môžu rodičia vyzdvihnúť žiadosti o umiestnenie dieťaťa do tábora na obecných a mestských úradoch, okresných úradoch  a na úradoch práce a sociálnych vecí a rodiny. Zriadená je aj bezplatná telefonická infolinka 0800 222 222. „Doteraz sa v táboroch vystriedalo 200 detí, momentálne máme umiestnených 150 detí,“ povedal Marián Saloň.

Ak bude záujem rodičov o umiestnenie detí nižší, ako je kapacita táborov, využijú voľné kapacity deti z detských domovov. V prípade vyššieho záujmu rozhodne žrebovanie v prítomnosti riaditeľa konkrétneho zariadenia a zástupcu regionálneho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Tábory pre deti predstavujú začiatok projektu pomoci sociálne slabším rodinám. Už v septembri sa o pobyty budú môcť uchádzať záujmové a športové združenia zamerané na deti a neskôr v jeseni budú môcť zariadenia ministerstva obrany a ministerstva vnútra  využívať na štátne pobyty celé rodiny s deťmi.

Ďalšie informácie k téme

 

Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Deti zo sociálne slabších rodín v tábore na Duchonke - august 2015
Predseda vlády Robert Fico a štátny tajomník MV SR Marián Saloň predstavujú opatrenie z II. sociálneho balíčka - rekreácie zadarmo pre sociálne slabšie rodiny
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz