Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. august 2020, štvrtok
 

Rómovia oslavujú svoj deň

08. 04. 2019

Vyše 12 miliónov Rómov po celom svete si dnes  pripomína  Svetový deň Rómov. 8. apríla 1971 sa v Orpingtone pri Londýne poprední rómski predstavitelia z  celého sveta prvýkrát zjednotili na medzinárodnej úrovni a založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu – Medzinárodnú rómsku úniu (IRU). Zároveň požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie vlastného etnického označenia Róm/Rómovia, prihlásili sa k Indii, ako ku krajine svojho pôvodu, a prijali rómsku vlajku a hymnu. Do dnešného dňa oslavujeme výročie tejto udalosti, pri ktorej si pripomíname témy ako rómska kultúra, ľudské práva či prevencia diskriminácie.

,,Na území dnešného Slovenska žijeme spolu s Rómami už niekoľko storočí. V oblasti spolunažívania sa však stále máme čo učiť. Ako hovorí rómske príslovie, v každom človeku na svete je niečo, čo sa od neho môžeš naučiť, no bez vzájomného rešpektu, pochopenia a podpory môže trvať mnoho ďalších rokov, kým budú v našej krajine Rómovia a iné národnosti žiť vo vzájomnej tolerancii. Všetkým Rómom a Rómkam k dnešnému dňu prajem najmä rovnocenné postavenie v spoločnosti“, hovorí splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Medzinárodný deň Rómov

Pri príležitosti Svetového dňa Rómov úrad splnomocnenca spolupracuje na viacerých podujatiach v regiónoch. Program vyvrcholí 11. apríla v Café Berlinka v Bratislave, kde bude v čase od 14:00 – 17:00 hodiny prebiehať diskusná trilógia na tému rómsky jazyk, vzdelávanie Rómov a rómska kultúra. Účasť potvrdili známe rómske osobnosti a aktivisti, ale aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

,,Diskutovať sa bude napríklad o tom, ako nám vie rómsky jazyk pomôcť a aký osud ho čaká.  Venovať sa budeme aj tomu, akú úlohu hrala hudba v rómskej histórii a kam sa uberá dnes. Hlavnou témou je vzdelávanie Rómov a eliminácia segregácie na školách. Príďte sa porozprávať o aktuálnych témach v oblasti integrácie odborne a k veci,“ pozýva Ravasz.

 

 

 

 
 
• Pozvánka na diskusnú trilógiu pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov
MDR -pozvanka-2019 (468,6 kB) jpg
• Aktivity v regóne pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov
region-MDR-2019 (46,6 kB) pdf
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz