Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. október 2020, streda
 

Terénni zdravotní asistenti pre rómske komunity sú už vyškolení

15. 07. 2013

V rámci projektu ZDRAVÉ KOMUNITY zabezpečil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity koncom júna školenie 36 zdravotných asistentov a 4 koordinátorov, ktorí budú pôsobiť priamo v teréne v rómskych osadách či komunitách. Išlo o špeciálne vzdelávanie pre prácu v ťažko prístupnej cieľovej skupine.

Každý asistent absolvoval dvojstupňové odborné vzdelávanie v oblasti prevencie šírenia nákaz, infekčných a epidemických ochorení, ďalej poskytovania prvej pomoci, merania krvného tlaku a použitia materiálu zo zdravotnej brašne. Zdravotní asistenti boli tiež školení v oblasti základov biológie človeka, v oblasti starostlivosti o tehotné ženy a novorodencov. A tiež ovládajú základy špecializovaného poradenstva v oblasti zdravotníctva a základné komunikačné zručnosti v práci s rómskou komunitou.

Popri každodennej práci v teréne budú vykonávať aj osvetovú činnosť, akou je napríklad organizovanie prednášok o hygiene, infekčných ochoreniach, sexuálnej výchove a pod. Do konca roka plánuje Úrad splnomocnenca navýšiť počet osôb v teréne na 120.

Podľa splnomocnenca Petra Polláka tento program prospeje nielen samotným Rómom, ale aj Slovenskej ekonomike. „Výsledkom projektu budú ušetrené finančné prostriedky v štátnom rozpočte, ktoré v súčasnosti vynakladáme na zdravotnú starostlivosť rómskych komunít. Podľa rôznych štatistík sa Rómovia dožívajú kratšieho veku ako majorita a trpia väčším výskytom srdcovocievnych ochorení".

Lokality pôsobenia zdravotných asistentov: Huncovce, Jurské, Krížová Ves, Rakúsy, Výborná, Podhorany, Slovenská Ves, Stráne pod Tatrami, Veľká Lomnica, Hrabušice, Letanovce, Spišský Štiavnik, Hranovnica, Jánovce, Smižany, Vydrník, Žehra, Richnava, Hermanovce, Kapušany – Cehelňa, Kojatice, Svinia, Jarovnice, Ch. Jakubovany, Nižný Tvarožec, Zborov, Varhaňovce, Čičarovce, Trhovište, Vrbnica, Drahňov, Laškovce, Strážske, Veľké Kapušany, Vaľkovňa, Telgárt.

Lokality pôsobenia zdravotných koordinátorov: Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves, Michalovce, Prešov, Bardejov.

Cieľom programu je, aby v každej rizikovej lokalite pôsobil jeden zdravotný asistent. Asistent bude z lokality, kde bude pôsobiť. Ľudia budú voči nemu pociťovať väčšiu dôveru, čo odbúra prvotné problémy pri prekonávaní bariér. Okrem toho si túto činnosť pochvaľujú aj samotní lekári pôsobiaci v rómskych lokalitách.

Spoločná fotografia asistentov a školiteľov so splnomocnenom Petrom Pollákom
Školenie terénnych zdravotných asistentov
Školenie terénnych zdravotných asistentov
Školenie terénnych zdravotných asistentov
Školenie terénnych zdravotných asistentov - masáž srdca
Školenie terénnych zdravotných asistentov - nácvik umelého dýchania
Školenie terénnych zdravotných asistentov - resuscitácia
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz