Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. august 2020, štvrtok
 

Vláda podporila obce postihnuté požiarom

20. 03. 2019

Vláda SR navštívila okres Gelnica, v ktorom prednedávnom horelo v dvoch rómskych osadách - v Mníšku nad Hnilcom a v Závadke. O strechu nad hlavou tu prišlo viac ako 70 ľudí, ktorým obce poskytli dočasné ubytovanie. Obe obce zároveň požiadali o podporu na zabezpečenie náhradného ubytovania, ktorú im vláda schválila a získajú tak po 25-tisíc eur na unimobunky.

Situáciu v oboch obciach od začiatku sleduje aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktorý sa spolupodieľal na zorganizovaní zbierky oblečenia, zabezpečil potravinovú pomoc prostredníctvom Potravinovej banky a asistoval aj pri riešení dočasného ubytovania pre ľudí poškodených požiarom.

"Obe lokality som navštívil a som rád, že vláda príspevky obciam schválila. Môžu tak pre svojich občanov zabezpečiť lepšie podmienky na bývanie a pomôcť im tak znovu sa postaviť na vlastné nohy. So starostami oboch obcí  sme sa zároveň dohodli aj na ďalších podporných opatreniach," hovorí splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Témou výjazdového rokovania vlády bol aj dlhodobý problém obce Richnava, ktorá nemá vlastnú základnú školu. Štát preto v Richnave postaví školu, ktorej bude aj zriaďovateľom. Pôjde tak o unikátnu, historicky prvú štátnu školu na Slovensku, ktorej zriaďovateľom nebude obec, ale Ministerstvo vnútra SR. K tomuto riešeniu sa pristúpilo po stretnutí so starostami dotknutých obcí a členmi vlády.

"Už vlani sme riešili tento problém. Neboli sme úspešní, nakoľko sa obec odmietla spolupodieľať na riešení. S novým zastupiteľstvom sme sa vedeli dohodnúť a sme pripravení urobiť všetky potrebné kroky, aby sa tentokrát proces nezasekol," uviedol splnomocnenec. 

Nová škola by mala byť realitou od školského roku 2019/2020.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz