Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. august 2020, sobota
 

Tovar, ktorý do výkladov v žiadnom prípade nepatrí

14. 12. 2018

Ako zaujať čo najväčší počet ľudí? Najlepším a dlhodobým spôsobom je „šoková terapia“. Obchodovanie s ľuďmi nie je len otázka minulosti, súčasní obchodníci sú sofistikovaní a vo svojej práci veľmi vynaliezaví. Ak chceme na riziká upozorniť najmä mladých ľudí, ktorí často cestujú za prácou do zahraničia, musíme ich postaviť tvárou v tvár krutej realite. Do výkladu reštaurácie sme postavili fiktívne obete trestných činov – a zabralo to.

Zážitkový workshop, ktorý je súčasťou Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, bol primárne určený cieľovej skupine študentov od 14 do 18 rokov. Cieľom však bolo zaujať aj náhodných okoloidúcich. Podujatie s názvom „Môže sa to stať aj vám“ sa konalo 13. decembra 2018  pred reštauráciou Korzo na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste.

dd

Veľké okná reštaurácie organizátorom poskytli dostatočný priestor na vyzdvihnutie témy. Úlohou tohto zážitkového workshopu bolo odovzdať vybranej skupine študentov a mladých ľudí informácie o tom, ako sa nestať obeťou obchodovania s ľuďmi. Odbor prevencie kriminality na akciu v rámci vyučovania pozval niekoľko tried prvých ročníkov stredných škôl. Študentov a okoloidúcich v prvom rade zaujala dynamická zvuková slučka s najdôležitejšími faktami o problematike, ktorú dookola púšťal DJ.

dd

O samotnej téme deckám v mrazivej zime porozprával riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin, ktorý ich vtiahol aj do živej diskusie. Upozornil ich na fakt, že vo výklade sú mladí ľudia, ktorí predstavujú rôzne typy obetí obchodníkov s ľuďmi – obete sexuálneho vykorisťovania, nútenej práce, žobrania alebo sobáša.

dd

Prítomní od hostesiek v tematických tričkách dostali brožúrky a malé občerstvenie. Na workshope sa zúčastnili aj médiá, ktoré o podujatí informovali v spravodajských reportážach. Najväčším zadosťučinením bol záujem mládeže, pedagógov aj náhodných ľudí. Kládli otázky, sami odpovedali prednášajúcemu a nebáli sa vyjadriť svoj názor ani pred televíznymi kamerami. Národný projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

dddd