Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. november 2020, piatok
 

Vzdelávanie o trestných činoch z nenávisti

15. 11. 2018

V termíne od 12. do 14. 11. 2018 sa na pôde Akadémie Policajného zboru v Bratislave uskutočnilo školenie školiteľov o trestných činoch z nenávisti v spolupráci s Úradom pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

V rámci prípravy predsedníctva SR v OBSE je potrebné uviesť, že všetkých 57 štátov OBSE od USA, cez EÚ až po Rusko sa už v roku 2009 jednomyseľne dohodlo na jednotnom prístupe k riešeniu trestných činov z nenávisti, ktoré sú špecifické v rámci extrémistických trestných činov.

tahcle

Počas vzdelávania bolo vyškolených tridsať školiteľov, medzi ktorými nechýbali zástupcovia z národnej protiteroristickej jednotky národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky, z odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky, z odborov poriadkovej polície zo všetkých KR PZ, ktorí budú kaskádovitým spôsobom ďalej sprostredkúvať informácie ohľadom správnej identifikácie trestných činov z nenávisti na OR PZ v ich územnom teritóriu a tí ďalej cieľovej skupine, ktorou sú príslušníci PZ SR, tzv. prvého kontaktu na obvodných oddeleniach PZ (takmer 8 000 policajtov).

tahcle

Dominika Ďuranová z odboru prevencie kriminality predstavila tvorbu vzdelávania ODIHR o trestných činoch z nenávisti a jeho následnej implementácie v SR. Jednotlivým účastníkom vzdelávania osobne odovzdala certifikáty rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská.

Zdroj fotografií: APZ a ODIHR