Bezpečnostný systém
Existujú rôzne výklady pojmu „bezpečnostný systém“. Všetky nižšie uvedené výklady sú však obsahovo príbuzné a možno z nich možno naformulovať základné poslanie bezpečnostného systému:
zaistenie stavu bezpečnosti štátu v krízových situáciách – ako v čase vojny a vojnového stavu, tak aj mimo nich,
- včasná a koordinovaná príprava činností a opatrení na všetkých úrovniach štátu.
Rovnako je možné vyselektovať štrukturálne oblasti bezpečnostného systému SR:
- rozhodovanie a riadenie,
- zahraničná bezpečnostná politika,
- obrana,
- vnútorná bezpečnosť, poriadok, ochrana,
- vecné a finančné zabezpečenie.
Úlohy bezpečnostného systému štátu sú neoddeliteľné od problematiky riešenia kríz a orgánov krízového riadenia.
Bezpečnostný systém podľa Bezpečnostnej stratégie SR (2005)
Bezpečnostná stratégia Slovenskej republiky schválená Národnou radou Slovenskej republiky 27. septembra 2005 definuje bezpečnostnú politiku a jej hlavný prostriedok bezpečnostných systém nasledovne (vybrané tézy):
- Základným cieľom bezpečnostnej politiky SR je zaručenie bezpečnosti občana a štátu v stabilnom a predvídateľnom bezpečnostnom prostredí.
- Účinnosť bezpečnostnej politiky SR je podmienená mierou efektívnosti orgánov štátu, aktívnym pôsobením SR v medzinárodnom prostredí, mierou spolupráce štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, mimovládnych organizácií, právnických osôb a fyzických osôb, mierou stotožnenia sa občanov s bezpečnostnými cieľmi a schopnosťou vlády získať pre tieto ciele podporu širokej verejnosti.
- SR bude realizovať svoju bezpečnostnú politiku tak, aby bola zaručená bezpečnosť a základné podmienky pre život jednotlivca a jeho ochrany pred násilnými hrozbami namierenými voči jeho právam, bezpečnosti a životu.
- SR bude vytvárať podmienky pre aktívnu účasť občanov na realizácii bezpečnostnej politiky SR aj prostredníctvom vzdelávania a informovania odbornej aj laickej verejnosti.
Rozhodujúcim prostriedkom bezpečnostnej politiky SR je jej bezpečnostný systém. Ten predstavuje mnohostranný komplex, ktorý sa skladá zo zahraničnopolitických, ekonomických, obranných, vnútro bezpečnostných, sociálnych, záchranárskych a ekologických nástrojov a ich vzájomných väzieb.
Základným predpokladom pre riadenie, výstavbu a rozvoj bezpečnostného systému SR sú efektívne fungujúce zákonodarné, výkonné a súdne orgány. Tieto sú zodpovedné za pripravenosť a akcieschopnosť nástrojov krízového riadenia a včasné prijímanie a realizáciu opatrení zameraných na zaručenie bezpečnosti občanov a štátu.
Rozvoj bezpečnostného systému SR zohľadňuje bezpečnostný potenciál SR a hodnotenie bezpečnostného prostredia. Bezpečnostný systém SR má byť spôsobilý:
- zabezpečovať jednotný systém riadenia vo všetkých krízových stavoch,
- identifikovať vznikajúcu krízovú situáciu a zabezpečiť včasné varovanie,
- analyzovať dosah krízovej situácie na bezpečnostné záujmy SR a navrhovať spôsob účastí SR na jej riešení,
- preventívne pôsobiť proti vzniku krízových situácií, v prípade ich vzniku tieto eliminovať na ich začiatku,
- reagovať na najpravdepodobnejšie hrozby, prispôsobovať sa zmenám bezpečnostnej situácie vrátane reakcie na neočakávané hrozby,
- zabezpečiť rýchle odstránenie následkov krízovej situácie a obnovu pôvodného stavu,
- a zaručiť kontinuitu svojho fungovania.
Iné výklady pojmu bezpečnostný systém
- Terminologický slovník v oblasti krízového riadenia, Fakulta špeciálneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, aktualizované vydanie v roku 2006:
Bezpečnostný systém štátu je sústava inštitúcií verejnej správy, síl a prostriedkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, záchranných zborov a služieb, právnických a fyzických osôb, súvisiacich právnych noriem, vzájomných väzieb a vzťahov, prostredníctvom ktorých sa zaručuje bezpečnosť štátu, jeho občanov, materiálnych hodnôt a životného prostredia.
Uvedená definície teda nepriamo identifikuje nasledovných aktérov bezpečnostného systému:
- štátne orgány
- orgány samosprávy
- ozbrojené sily
- ozbrojené bezpečnostné zbory
- záchranné zbory a služby
- fyzické a právnické osoby
- Výkladový slovník terminológie bezpečnostného manažmentu (www.securityrevue.com)
Bezpečnostný systém predstavuje nástroj na tvorenie a uskutočňovanie bezpečnostnej politiky, na zaistenie bezpečnosti v danom prostredí, čase a na stanovený účel. Zahrňuje množinu základných inštitucionálnych a systémových nástrojov na zaistenie bezpečnosti občana, štátu, regiónu či kontinentu (ozbrojené sily, polícia, bezpečnostné a zásahové zbory), ale i monitorovacie a preventívne orgány a zložky pre analýzu a vytváranie novej bezpečnostnej politiky (vedeckovýskumné pracoviská, školy a pod.).
UPOZORNENIE: otázky či podnety týkajúce sa opatrení voči ochoreniu COVID-19 spôsobeného korona vírusom, zasielajte naTA.13G4@LTAFO3G@. Pred tým prosíme posúďte, či sa váš dotaz týka kompetencií Ministerstva vnútra SR, alebo napríklad rezortov zdravotníctva, dopravy, hospodárstva, školstva, zahraničných vecí, alebo Úradu verejného zdravotníctva SR a ďalších inštitúcií. Predídete tým zdržaniu spracovania odpovede, nakoľko otázok/podnetov je každodenne mimoriadne množstvo a mnohé sú mimo kompetencií našej sekcie, takže následne musíme oslovovať iné subjekty.
Zároveň upozorňujeme, že pracovisko uvedenej info linky TA.13G4@LTAFO3G@ nie je súčasťou Ústredného krízového štábu, ani iných krízových štábov. Rovnako pracovisko info linky nie je súčasťou Policajného zboru a Sekcia krízového riadenia nemá dosah na prácu polície.
Vzhľadom na uvedené veľké množstvo dotazov, prosíme o trpezlivosť. Prax tiež ukazuje, že na mnohé otázky v danej chvíli nemusia existovať odpovede, nakoľko konkrétna oblasť ešte nemusí byť ošetrená príslušnými rozhodnutiami vlády SR, Ústredného krízového štábu a ďalších orgánov.
Ďakujeme za pochopenie!