Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Pomoc Ministerstva vnútra SR

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu 2019

Ministerstvo vnútra SR poskytne zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc pre Luhanskú oblastnú detskú kliniku v meste Lisičansk a ďaľšie tri nemocnice v Luhanskej oblasti Ukrajiny.

Materiálna humanitárna pomoc SR pozostáva zo stanov, skladacích postelí, karimatiek, spacích vakov, prikrývok, elektrocentrál, osvetľovacích súprav, elektrických ohrievačov, oblečenia pre deti a dospelých, detských stavebníc v celkovej hodnote 122 528,92 Eur a hmotnosti viac ako 12 ton.

 Nakládka dvoch ťahačov s návesmi bude uskutočnená 11. januára 2019 v Logistickej základni pre krízové situácie Bratislava Vajnory. Odovzdanie slovenskej pomoci zástupcom Luhanskej oblastnej detskej kliniky v meste Lisičansk 16. januára 2019 zabezpečí Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Distribúciu slovenskej pomoci ďalším trom nemocniciam zabezpečí prijímateľ slovenskej pomoci Charitatívny fond „Medzinárodná asociácia na podporu Ukrajiny“

Humanitárna pomoc pre Kazachtan 2018

Dňa 14.11.2018 bola letecky privezená do Kazachstanu humanitárna pomoc Ministerstva vnútra SR, ktorá pozostávala z detského oblečenia a hračiek .
Časť týchto vecí, určená pre deti z Detského centra rozvoja Schody a Centra pre deti s autizmom v meste Karaganda, bola odovzdaná 26. novembra 2018. Bude poskytnutá približne 80 deťom vo veku 2 – 17 rokov.
Ďalšia časť pomoci, určená pre deti v detskom domove sv. Benedikta pri Rímsko-katolíckej farnosti nepoškvrneného počatia Panny Márie v meste Kapčigai, bola odovzdaná 29. novembra 2018. Bude poskytnutá 53 deťom, vo veku 2- 17 rokov, ktoré žijú v tomto detskom domove.
Zvyšná časť pomoci bola odovzdaná sociálnemu zariadeniu - nadácii Mama – Pro v Astane, ktorá sa venuje vzdelávaniu zdravotne postihnutých detí.

V Astane odovzdával pomoc MV SR osobne veľvyslanec SR v Kazachstane p. Milan Kollár s p. manželkou.

 

astana_1_2018  astana_2_2018 

astana_5_2018

 Materiálna humanitárna pomoc SR pre Červený kríž mesta Novo Goražde a Červený kríž mesta Bihač  v Bosne a Hercegovine 2018

S ohľadom na aktuálnu situáciu v Bosne a Hercegovine, žiadosti Červeného kríža mesta Novo Goražde a Červeného kríža mesta Bihač adresovaných Veľvyslanectvu SR v Sarajeve a žiadosť Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytlo Ministerstvo vnútra SRzo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc pozostávajúcu zo stanov, prikrývok, karimatiek, spacích vakov a elektrocentrály. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR poskytlo hygienické balíčky, detské oblečenie a lekárničky. Preprava materiálnej humanitárnej pomoci SR do Bosny a Hercegoviny sa uskutočňuje od dnešného dopoludnia dvomi nákladnými vozidlami a sprievodným vozidlom sekcie krízového riadenia. Odovzdanie slovenskej pomoci je plánované v súčinnosti so Zastupiteľským úradom SR v Sarajeve a LOT Višegrad.

bosna_hercegovina_2018_1  bosna_hercegovina_2018_2  bosna_hercegovina_2018_3  bosna_hercegovina_2018_4

Foto z odovzdania materiálnej humanitárnej pomoci Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pre Bosnu a Hercegovinu na základe žiadosti Červeného kríža mesta Novo Goražde a Červeného kríža mesta Bihač adresovaných Veľvyslanectvu SR v Sarajeve.

Materiálna humanitárna pomoc SR pre Červený kríž miest Han Pijesak a Višegrad v Bosne a Hercegovine 2017

S ohľadom na aktuálnu situáciu v Bosne a Hercegovine, informácie od veliteľa EUFOR LOT Višegrad, žiadostí Červeného kríža z obcí Han Pijesak a Višegrad o materiálnu humanitárnu pomoc pre postihnuté obyvateľstvo v oblastiach pôsobenia Ozbrojených síl SR poskytla SR zo zásob Ministerstva vnútra SR materiálnu humanitárnu pomoc pozostávajúcu zo spacích vakov a prikrývok v hodnote 12 452,08 Eur a zo zásob Ústredia ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR hygienické balíčky, oblečenie a plienky v hodnote 6 313,00 Eur. Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci SR pre Červený kríž v obciach Han Pijesak a Višegrad je 18 765,08 Eur. Preprava materiálnej humanitárnej pomoci sa uskutočnila jedným kamiónom 09. mája 2017 z Bratislavy do obcí Han Pijesak a Višegrad v Bosne a Hercegovine.

BH2017  BH2017_3

 Kombinovaná humanitárna pomoc SR pre Červený kríž mesta Foča v Bosne a Hercegovine v r. 2016

Na základe žiadosti Červeného kríža z mesta Foča v Bosne a Hercegovine adresovanej veliteľovi EUFOR LOT – Foča z 28. novembra 2016 poskytne Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR finančnú humanitárnu pomoc v hodnote 5 000,00 Eur. Ministerstvo vnútra SR poskytne zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc pozostávajúcu zo spacích vakov a prikrývok v hodnote 16 801,20 Eur a Ústredie ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR hygienické balíčky, oblečenie, hračky a plienky v hodnote 5 873,00 Eur. Celková hodnota kombinovanej humanitárnej pomoci SR pre Červený kríž z mesta Foča je 27 674,20 Eur.

Preprava materiálnej humanitárnej pomoci jedným nákladným vozidlom 5,5 t sa plánuje uskutočniť 16. decembra 2016 z Bratislavy do mesta Foča v Bosne a Hercegovine.

foca_1  foca_2  foca_3

Materiálna humanitárna pomoc SR pre Macedónsko v roku 2016

Na základe požiadavky Ministerstva zahraničných vecí Macedónskej republiky, Generálneho riaditeľstva humanitárnej pomoci a ochrany v Bruseli z 08. augusta 2016 bola pripravená materiálna humanitárna pomoc SR pre Riaditeľstvo ochrany a záchrany Macedónskej republiky.

Ministerstvo vnútra SR poskytlo zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc SR pozostávajúcu zo stanov, spacích vakov, prikrývok, poľných postelí, kalových čerpadiel, nepremokavých plášťov do dažďa, hygienických balíčkov a lopát v celkovej hodnote 49 066,99 Eur a Správa štátnych hmotných rezerv SR poskytla dezinfekčné prostriedky v hodnote 14 256,00 Eur. Celková hodnota slovenskej pomoci je 63 322,99 Eur.

Preprava slovenskej pomoci jedným kamiónom sa uskutočnila 17. augusta 2016 z Bratislavy do Skopje. Odovzdanie slovenskej pomoci pre Riaditeľstvo ochrany a záchrany Macedónskej republiky 19. augusta 2016 zabezpečí Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Druhá materiálna humanitárna pomoc SR pre Grécko v r. 2016. 

Na základe druhej požiadavky gréckej civilnej ochrany a Generálneho riaditeľstva humanitárnej pomoci a ochrany v Bruseli z 22. júna 2016 je pripravená materiálna humanitárna pomoc SR pre Grécku republiku. Ministerstvo vnútra SR poskytne zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc SR pozostávajúcu z prenosných postelí, karimatiek, spacích vakov, prikrývok, uterákov, plášťov do dažďa a poľných toaliet v celkovej hodnote 49 788,56 Eur a hmotnosti 7 157 kg.

Preprava slovenskej pomoci jedným kamiónom sa plánuje uskutočniť 15. júla 2016 z Bratislavy do Atén. Odovzdanie slovenskej pomoci pre grécku civilnú ochranu 20. júla 2016 zabezpečí Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

Humanitárna pomoc SR pre Čiernu Horu v roku 2016.

Na základe žiadosti Ministerstva vnútra Čiernej Hory bola pripravená materiálna humanitárna pomoc Slovenskej republiky. Pozostávala zo služobných osobných vozidiel /SUV, výstrojného materiálu a kufríkov určených na policajné činnosti pri ochrane štátnych hraníc zo zásob Ministerstva vnútra. Nakladanie humanitárneho materiálu a cestná preprava humanitárnej pomoci SR z Bratislavy do Podgorice v Čiernej Hore sa uskutočnili v piatok, 13. mája 2016 a v priebehu víkendu. Odovzdanie slovenskej pomoci v Čiernej Hore 16. mája 2016 zabezpečí Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

cierna _hora _13_5_2016_up1  cierna _hora _13_5_2016_up2


Pomoc Ministerstva vnútra SR Nepálu.

Dňa 25. apríla 2015 silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo Nepálsku federatívnu demokratickú republiku a susedné krajiny. Epicentrum ležalo západne od nepálskej metropoly Káthmandu a bolo najhorším v chudobnej himalájskej krajine za vyše 80 rokov. Zničilo mnoho budov v starých štvrtiach Káthmandu vrátane historických pamiatok a bolo dosť silné na to, aby ho pocítili v susednej Indii, v Bangladéši, v Tibete i v Pakistane. Bilancia zemetrasení v Nepále stúpla k 12. máju 2015 na 8 567 mŕtvych a 16 808 zranených. Svet reagoval na prírodnú pohromu rýchlo, keď ponúkol Nepálu humanitárny materiál, financie, zdravotné potreby, zariadenie, odborníkov a záchranné tímy.

Na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky z 29. apríla 2015 poskytla Slovenská republika finančnú a materiálnu humanitárnu pomoc pre Nepálsku federatívnu demokratickú republiku. Humanitárna pomoc Slovenskej republiky o hmotnosti viac ako osem ton zahŕňala predovšetkým stany, poľné postele, deky a prikrývky, spacie vaky, balenia s infúznym intravenóznym roztokom, nádoby na skladovanie potravín a nápojov, elektrocentrály a osvetľovacie súpravy.

FOTO :TU 

Pomoc Ministerstva vnútra SR Ukrajine.

Na základe žiadosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Kyjevského patriarchátu z 03. 04. 2015 bola pripravená v poradí štvrtá materiálna humanitárna pomoc SR pre Ukrajinu v roku 2015.
Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci SR v sume 57 781,30 Eur pozostávala z liečiv a obväzov darovaných farmaceutickými distribučnými firmami SR.
13. 03. 2015 sa uskutočnilo odovzdanie humanitárnej pomoci SR zástupcovi Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Kyjevského patriarchátu v Logistickej základni pre krízové situácie Vajnory.
Prevzatie liekov a obväzov Kyjevským Patriarchom sa uskutočnilo v Kyjeve 17. 04. 2015.

 

 

Pomoc Ministerstva vnútra SR Ukrajine.

Na základe požiadavky č. 4 NATO z 18. 02. 2015 bola pripravená v poradí tretia materiálna humanitárna pomoc SR pre Ukrajinu v roku 2015. Príjemcom pomoci je Ministerstvo obrany Ukrajiny.
Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci SR je  205 775,44 Eur o hmotnosti 8,7 ton a pozostáva zo zdravotníckych potrieb a liečiv darovaných farmaceutickými distribučnými firmami SR v hodnote 101 703,44 Eur a zimného oblečenia pre dospelých zo zásob Ministerstva vnútra SR v hodnote 104 072,00 Eur.30. 03. 2015 sa uskutočnilo nakladanie humanitárnej pomoci SR v Logistickej základni pre krízové situácie Vajnory a cestná preprava do objektu Ministerstva obrany Ukrajiny v meste Ľvov. 31. 03. 2015 zabezpečí Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdanie pomoci SR zástupcovi Ministerstva obrany Ukrajiny.

Pomoc Ministerstva vnútra SR Albánsku.

Prívalové dažde začínajúce od 31. januára 2015 zvýšili hladiny mnohých vodných tokov v Albánsku, čo spôsobilo povodne v rôznych častiach krajiny. Najviac bola zasiahnutá juhozápadná časť krajiny, v regiónoch Gjirokastra, Fier, Vlore, Berat, a Elbasan. Viac ako šesťsto rodín bolo evakuovaných zo zatopených oblastí a ďalším viac ako tisícom rodín boli spôsobené škody na obydliach.

Na základe žiadosti a špecifikácie požiadaviek Ministerstva vnútra Albánska bola urýchlene pripravená a realizovaná materiálna humanitárna pomoc SR. Pomoc SR pozostávala z kalových čerpadiel, elektrocentrál, prenosných skladacích postelí, prikrývok, jednorazových pršiplášťov, uterákov, zimných kabátov a obuvi vysokej zo zásob Ministerstva vnútra SR celkovej hodnote 69 675,98 Eur.

Pomoc SR bude Ministerstvu vnútra Albánska odovzdaná v Tirane 13. februára 2015.

 

 

Pomoc Ministerstva vnútra SR Ukrajine.

 

Na základe požiadaviek Červeného kríža Ukrajiny pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súčinnosti
s Ministerstvom vnútra SR  materiálna humanitárna pomoc SR pre Červený kríž Ukrajiny.
Pomoc SR vo forme dodania liekov, oblečenia a obuvi pre dospelých a deti  v hodnote 161 160,79 Eur. bola 3. februára 2015
v poobedňajších hodinách SR odovzdaná zástupcom ukrajinského Červeného kríža v meste Užhorod.

   

 Pomoc Ministerstva vnútra SR Ukrajine.

Na základe požiadaviek Ministerstva obrany Ukrajiny  Slovenská republika pripravila materiálna humanitárna pomoc SR pre Ukrajinu.

Pomoc SR pozostáva z výstrojného a zdravotníckeho materiálu zo zásob Ministerstva obrany SR v celkovej účtovnej hodnote 469 674,66 Eur. Naloženie humanitárneho materiálu na 6 kamiónov sa uskutočnilo 26. 01. 2015 vo Vojenskom útvare Nemecká. Odovzdanie pomoci Ministerstvu obrany Ukrajiny v Ľvove sa uskutoční 28.01. 2015 prostredníctvom Generálneho konzulátu SR v Užhorode.

 

 

Pomoc Ministerstva vnútra SR Bosne a Hercegovine

Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom Európskeho riadiaceho a koordinačného centra (ERCC) v Bruseli dostalo 15. 05. 2014 žiadosť o materiálnu humanitárnu pomoc pre povodňami postihnuté mesto Bijeljina v Bosne a Hercegovine. Ministerstvo vnútra SR poskytlo zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc Slovenskej republiky pre Bosnu a Hercegovinu pozostávajúcu z kalových čerpadiel, elektrocentrál, protipovodňových vriec, plášťov do dažďa a gumovej obuvi v celkovej hodnote 51 367,34 eur a hmotnosti 5,4 t . Súčasne zabezpečílo 17. 05. 2013 naloženie humanitárneho materiálu v Logistickej základni pre krízové situácie Vajnory a jeho prepravu do Bosny a Hercegoviny nákladným vozidlom. Humanitárna pomoc SR bola 18. 05. 2014 odovzdaná v hraničnom meste Brčko zástupcom civilnej ochrany, ktorí zabezpečili jej distribúciu vrtuľníkmi na postihnuté miesta v Bosne a Hercegovine.

 Bosna a Hercegovina II. etapa

 Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom ERCC v Bruseli dostalo 20. 05. 2014 rozšírenú žiadosť Ministerstva Bezpečnosti Bosny a Hercegoviny o ďalšiu materiálnu humanitárnu pomoc. Ministerstvo vnútra SR poskytlo materiálnu humanitárnu pomoc o hmotnosti cca 5, 5 t pozostávajúcu z kalových čerpadiel, elektrocentrál, stanov, prikrývok, vysušovacích agregátov, kanistrov 20 l na PHM, plášťov do dažďa a gumovej obuvi. Správa štátnych hmotných rezerv poskytla utierky a uteráky a Červený kríz toaletné potreby. Celková hodnota II. etapy poskytnutej pomoci Slovenskej republiky pre Bosnu a Hercegovinu bola vo výške 72 099,48. Naloženie humanitárneho materiálu sa uskutočnilo 27. 05. 2014 v Logistickej základni pre krízové situácie Vajnory. Veľvyslanec Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine Ján Pšenica 28. mája 2014 v popoludňajších hodinách odovzdal v Sarajeve predstaviteľom Štábu civilnej obrany Federácie Bosny a Hercegoviny v Sarajeve zásielku humanitárnej pomoci, ktorú poskytlo Slovensko v súvislosti s mimoriadne silnými záplavami a zosuvmi pôdy, ktoré túto krajinu postihli.  Ministerstvo vnútra SR opäť operatívne zareagovalo na žiadosť o konkrétnu a špecifickú pomoc zo strany Operačného a komunikačného centra Ministerstva bezpečnosti Bosny a Hercegoviny.

    

 

Pomoc Ministerstva vnútra SR do Afganistanu

Na základe požiadavky Ozbrojených síl SR zo 7. októbra 2013, súhlasného stanoviska Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a rozhodnutia podpredsedu vlády a ministra vnútra SR z 22. novembra 2013, poskytla Slovenská republika materiálnu humanitárnu pomoc pre Afganistan.

 Materiálna humanitárna pomoc SR pozostávala z 500 ks lekárničiek v hodnote 3 245, - Eur obstaraných zo združených finančných prostriedkov poskytnutých Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvom obrany SR/Ústredím ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR a Evanjelickou diakoniou ECAV na Slovensku. Humanitárny materiál zo zásob Ministerstva vnútra SR v hodnote 19 045,- Eur pozostával z 250 kusov spacích vakov, 250 kusov jedálenských nádob a 250 kusov poľných fliaš.

 Materiálna humanitárna pomoc SR v celkovej hodnote 22 290, - Eur bola 9. decembra 2013 letecky prepravená z Bratislavy na leteckú základňu v Kandaháre a odovzdávaná od 22. do 31. januára 2014 na dvoch miestach leteckej základne s určením pre miestne afganské obyvateľstvo.

 afganistan1     afganistan2

 

 

Pomoc Ministerstva vnútra SR do Bulharska

Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom Európskeho centra pre núdzové situácie (ERC) Brusel, dostalo 16. októbra 2013 žiadosť o materiálnu humanitárnu pomoc pre Ministerstvo vnútra Bulharskej republiky. Ministerstvo vnútra Bulharskej republiky informovalo o náraste nelegálnych  prisťahovalcov do Bulharska, hlavne zo Sýrie a požiadalo o materiálnu humanitárnu pomoc EÚ.

 Na základe súhlasného stanoviska ministra vnútra SR a ministra zahraničných vecí a  európskych záležitostí SR, k poskytnutiu pomoci pre sýrskych utečencov v Bulharsku, Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom sekcie krízového riadenia poskytlo zo svojich materiálnych humanitárnych zásob: poľné postele a matrace, prikrývky, jedálenské plastové nádoby, plastové lyžice a jedálenské termosky v celkovej sume 30785 Eur.

 21. októbra 2013 bolo vykonané protokolárne odovzdanie a prijatie materiálnej humanitárnej pomoci SR pre Bulharsko v Sofii za prítomnosti veľvyslanca SR v Bulharsku Mariána Jakubócyho, námestníka ministra vnútra Bulharska Vasila Marinova a generálneho riaditeľa Úradu požiarnej bezpečnosti a civilnej ochrany Ministerstva vnútra Bulharska Nikolaja Nikolova.

 

buharsko1     buharsko2     buharsko3

 

 

 Pomoc Ministerstva vnútra SR do Bosny a Hercegoviny

 Ministerstvo obrany SR prostredníctvom generálneho štábu Ozbrojených síl SR prijalo od veliteľa slovenského kontingentu v Sarajeve žiadosť o materiálnu humanitárnu pomoc organizáciám Červeného kríža v obciach Foča a Čajniče v Bosne a Hercegovine.
Na základe požiadavky Ministerstva obrany SR a súhlasného stanoviska Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytlo Ministerstvo vnútra SR materiálnu humanitárnu pomoc zo svojich zásob v hodnote 64 287 Eur.
Prepravu hnuteľného majetku pozostávajúcu z oblečenia, obuvi a spacích vakov pre 200 osôb a troch elektrocentrál 4 kVA zo Slovenska do Bosny a Hercegoviny zabezpečili Ozbrojené sily SR.
Materiálnu humanitárnu pomoc odovzdal 18. septembra 2013 na základni Ozbrojených síl SR v Sarajeve veľvyslanec SR v Sarajeve p. Ján Pšenica v spolupráci s OS SR oprávneným zástupcom organizácií Červeného kríža Foča a Čajniče.