Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Aktuálne informácie k počasiu a mimoriadnym situáciám, hasiči v sobotu zasahovali 300-krát

05. 02. 2023

auto-kalamita-kamion

Ministerstvo vnútra eviduje 108 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity.

Mimoriadna situácia pre celý okres vyhlásená prednostom okresného úradu platí naďalej v Čadci, v ostatných prípadoch platia mimoriadne situácie na úrovni obcí a miest, ktoré vyhlásili starostovia alebo primátori.

Husté sneženie a vietor počas piatku a soboty sužovali hlavne severnú a severozápadnú časť Slovenska. Mimoriadne situácie boli vyhlásené pre nezjazdnosť miestnych komunikácií, sťažený prístup do obydlí, obchodov, zdravotných stredísk či zastávok hromadnej dopravy alebo sťažené zásobovanie. V niekoľkých obciach boli prerušené dodávky elektrickej energie.

MV SR vyzýva vodičov na zvýšenú opatrnosť v cestnej premávke. Upozorňujeme vodičov na výstrahy Slovenského hydrometeorologického  ústavu pred snehovými jazykmi a závejmi 1. stupňa, ktoré platia pre východné Slovensko.

Nepriaznivé počasie si vyžiadalo zvýšené nasadenie zložiek ministerstva vnútra – Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, okresných úradov a sekcie krízového riadenia MV SR. „Ďakujem všetkým zložkám rezortu vnútra za nasadenie. Rovnako ďakujem aj ďalším, ktorí aktívne počas uplynulého víkendu pomáhali zvládať kalamitnú situáciu," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Príslušníci HaZZ a dobrovoľní hasiči zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou počas soboty 300-krát, najviac zásahov evidujú hasiči v Žilinskom kraji, a to 71. Hasiči odstraňovali popadané stromy z ciest, zo železničnej trate, z vozidiel, vyťahovali uviaznuté vozidlá zo závejov,  zasahovali pri dopravných nehodách, či odstraňovali uvoľnené plechy na strechách.  

Situácia sa postupne stabilizuje

Celkovú situáciu v súčasnosti nemôžeme považovať za vyriešenú ale dobrou správou je, že je minimálne stabilizovaná. Starostom a primátorom zasiahnutých obcí a miest sa podarilo so silami a prostriedkami obcí v spolupráci s cestármi a obyvateľmi obcí zabezpečiť priechodnosť všetkých hlavných cestných ťahov a aj väčšiny miestnych ciest.

Ministerstvo vnútra naďalej apeluje na občanov aby zvážili cestovanie autom hlavne v zasiahnutých oblastiach. Pred cestou sa uistite, že máte dostatok paliva, prikrývky alebo vhodné teplé oblečenie, aspoň menšie množstvo jedla a tekutín a v prípade potreby aj snežné reťaze. Taktiež odporúčame sledovať predpoveď počasia,  zjazdnosť a stav komunikácií a dopravné obmedzenia.

Lavínové nebezpečenstvo je veľké

Horská záchranná služba upozorňuje turistov a lyžiarov na riziko pádu lavín. Vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a Malej Fatre platí veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej stupnice. Vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň. 

Horskí záchranári zároveň lyžiarom dôrazne neodporúčajú v lyžiarskych strediskách opúšťať otvorené zjazdové trate a skúšať lyžovať vo voľnom teréne. Mnohé lyžiarske strediská majú v mapách tzv. freeridové zóny, do ktorých zásadne neodporúča akýkoľvek vstup.

Horská záchranná služba upozorňuje, že sa v horách blíži jeden z najnebezpečnejších týždňov roka. V uplynulých dňoch napadlo v niektorých horských oblastiach viac ako 100 – 150 cm snehu, čo spôsobilo veľké lavínové nebezpečenstvo. Následne sa pridal silný vietor s rýchlosťou do 150 km/h. Vplyvom silného vetra sa premiestnilo veľké množstvo snehu. Vytvorili sa vankúše, preveje a dosky z vetrom previateho snehu.

V horách očakáva HZS veľké a stredne veľké lavíny, ktoré sa môžu uvoľniť samovoľne, alebo len pri malom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné budú rovnako aj miesta, kde sa lavíny bežne nevyskytujú, alebo neočakávajú, napríklad v strmých lesných porastoch. Veľký problém môžu spôsobiť aj malé lavíny s krátkou dráhou, končiace v terénnych pascách. 

Viac na: https://hzs.sk/najnebezpecnejsi-tyzden-roka/