Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. jún 2024, piatok
 

Aktuálne informácie o slovenskom tíme záchranárov pomáhajúcich v Turecku

07. 02. 2023

pes-hzs-ilustr1

V Turecku už aktívne pomáhajú v oblastiach postihnutých zemetrasením 15-ti príslušníci  Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby. Poskytnutý záchranný tím je sebestačný, to znamená že je schopný pracovať v mieste určenia samostatne.

 

Vybavenie tímu pozostáva najmä z lanovej techniky, rebríkov, trojnožiek, LED osvetlenia pre prácu v noci, hydraulického náradia – hydraulických valcov na zdvíhanie  a podopieranie, hydraulických čerpadiel, hydraulických nožníc a expandéru (rozpínaku), elektrických kladív, píl, vŕtačiek, vzduchového  kompresora, vzduchových vakov, elektrických generátorov, ručného náradia či rádiostaníc.

Záchranársky tím

Odlet záchranného tímu sa uskutočnil včera v pondelok 6. februára 2023 o polnoci , prílet do letiska v meste Adana v Turecku bol v utorok 7. februára 2023 o trištvrte na päť ráno miestneho času.

Záchranársky tím

 Záchranný tím sa po prílete do letiska v meste Adana registroval v zmysle postupov mechanizmu Únie. Po registrácií bola väčšia časť tímu o štvrť na osem ráno z letiska prepravená vrtuľníkom k miestu nasadenia v blízkosti mesta Hatay. Súčasne boli presunuté aj vecné prostriedky.  

Záchranársky tím

Vyslaný záchranný tím sa na mieste nasadenia rozdelil na tri tímy, ktoré už v dopoludňajších hodinách začali vykonávať vyhľadávanie osôb. Každý tím pozostáva zo psovoda so psom a troch hasičov.

Záchranársky tím

Zároveň prebieha výber vhodného miesta pre vybudovanie základného tábora, ktorý poskytne záchranárom zázemie.

FOTO: MV SR/Vladimír Benko