Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Búrky a prívalové dažde: niektoré časti Slovenska sužujú záplavy

18. 07. 2023

5-povoden v okrese Banovce nad Bebravou-27.07.2014

Slovensko už niekoľko dní čelí letným horúčavám, no napriek tomu viacero okresov bojuje s prívalovými dažďami, ktoré v mnohých prípadoch spôsobujú povodne. Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR k 18. júlu 2023 eviduje aktuálne vyhlásených v 54 lokalitách stupeň II. povodňovej aktivity a v 7 lokalitách stupeň III. povodňovej aktivity. 

Ide najmä o obce Prešovského a Banskobystrického kraja. V niektorých obciach trvá mimoriadna situácia od minulého mesiaca, a to z dôvodu likvidácie škôd. 

Stupne povodňovej aktivity vyhlásené v obciach 17. júla 2023:

Prešovský kraj:

  • Zborov, okr. Bardejovpo intenzívnych zrážkach vzhľadom na vzniknutú situáciu vyhlásil starosta obce vyhlásil III. SPA. – Od 18.07.2023 od 07:00 II. SPA.
  • Hanigovce, okr. Sabinovpo intenzívnych dažďoch vzhľadom na vzniknutú situáciu vyhlásil starosta obce vyhlásil III. SPA, po stabilizovaní situácie starosta obce odvolal III. SPA, ale ponechal v platnosti II. SPA.
  • Ľutina, okr. Sabinov: po intenzívnych dažďoch vzhľadom na vzniknutú situáciu vyhlásil starosta obce vyhlásil III. SPA.

Žilinský kraj:

  • Novoťokr. Námestovo: v dôsledku búrky a silných prívalových zrážok v došlo k vybreženiu rieky Klinianka. Prívalová povodeň poškodila opory a stojky mosta na rieke Mutňanka. Vybrežená rieka zaplavila časť obce, a to rodinné domy, záhrady, pivnice a miestne komunikácie. Starosta obce vyhlásil III. SPA.
  • Mútneokr. Námestovo: v dôsledku búrky a silných prívalových zrážok došlo k vybreženiu miestnej rieky. Vybrežená rieka zaplavila časť obce, a to rodinné domy, záhrady, pivnice a miestne komunikácie. Starosta obce vyhlásil III. SPA.

Čo robiť v prípade povodne?

V prípade kritického nedostatku času je nevyhnutné sa čo najrýchlejšie presunúť do bezpečia na vyvýšené miesto, napríklad kopec. 

V prípade dostatku času je dôležité zabepečiť svoje obydlie uzavrieť hlavné rozvody elektrického prúdu, plynu aj vody a uistiť sa, že nemôže dôjsť k styku vody a látok, ktoré spolu vyvolávajú chemickú reakciu - jedy, žieraviny, kyseliny. Cenné vybavenie presunúť do vyšších poschodí. Ďalej je potrebné sa uistiť, že sú všetky okná a dvere uzavreté. 

Zároveň sa vždy riaďte pokynmi záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy, sledujte pokyny v hromadných informačných prostriedkoch.