Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Celoplošné testovanie: na vyše 5000 odberných miestach bude pôsobiť 4901 tímov

27. 10. 2020

zdravotník vykonávajúci výter nosa

Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii v utorok 27. októbra 2020. Testovať sa bude od soboty do nedele (31. 10. - 1. 11. 2020 ), a to v čase od 7. do 22. hodiny, pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 hodine. Následne sa dokončí proces v odbernom mieste, ktoré sa vydezinfikuje a pripraví na ďalší deň. 


Na testovaní sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav (napríklad zlomený nos). Potrebné bude potvrdenie od lekára.

Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v posledných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Okrem odberných tímov môžu testovať svojich zamestnancov veľké spoločnosti a nemocnice

Veľké firmy nad  4 000 zamestnancov budú realizovať testovanie vo vlastnej réžii.  Špeciálne odberné miesta budú zriadené aj pre firmy, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry štátu.

Poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti nebudú mať oprávnenie testovať.  Išlo by totiž vo väčšine prípadov o logisticky nesystémové riešenie. Tak ako pri pilotnom testovaní výnimku budú mať nemocnice, ktoré môžu testovať svojich zamestnancov a pacientov.

Na stránke somzodpovedny.sk je zoznam hotelových zariadení, ktoré budú  v prípade záujmu poskytovať pozitívne testovaným karanténne ubytovanie. Nebude však zadarmo a nebude ho platiť štát.

Pri kontrolách sa občania budú preukazovať certifikátmi

Certifikáty o výsledku testu sú tlačené na špeciálnom, nefalšovateľnom papieri. Kvôli podozreniam,  že niekoľko certifikátov bolo odcudzených, budú na ne otestovaným držiteľom dávať špeciálnu značku podľa odberového miesta.

Počas zákazu  vychádzania sa budú v rámci výnimiek uznávať tiež výsledky PCR testov, ktoré obyvatelia obdržia v piatok 30. októbra 2020. Platiť nebudú výsledky krvných testov.

Zdroj: TASR, MOSR