Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. marec 2023, pondelok
 

Cez logistický hub na východnom Slovensku prešlo na Ukrajinu už 600 ton humanitárnej pomoci

28. 04. 2022

hub-humanitarna

Humanitárne logistické centrum v Haniske pri Košiciach už vyše mesiaca pomáha pri preprave pomoci z členských štátov EÚ cez územie Slovenska na Ukrajinu. Doteraz ním prešlo vyše 600 ton humanitárneho materiálu.Na vybudovaní logistického hubu sa podieľal medzinárodný tím Európskeho mechanizmu civilnej ochrany. Teraz prechádza plne do rúk slovenskej strany a jeho koordináciu bude mať na starosti Hasičský a záchranný zbor v spolupráci so sekciou krízového riadenia ministerstva vnútra.

Cez logistický hub pri Košiciach sa dostala na Ukrajinu pomoc ako lieky a zdravotnícke potreby, hygienické súpravy, prístrešky, potraviny a protipožiarne vybavenie. Pomoc okrem Slovenska poskytli Rakúsko, Česká republika, Fínsko, Taliansko a Španielsko.

„Zriadenie medzinárodného humanitárneho logistického centra v Haniske je prejavom solidarity Slovenska, ale aj celej EÚ s Ukrajinou. Ďakujem medzinárodnému tímu Európskeho mechanizmu civilnej ochrany za pomoc pri jeho naštartovaní a nastavení procesov v súlade s pravidlami Únie,“ povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner.

Medzinárodný tím Európskeho mechanizmu CO

„V mene celého nášho tímu by som rád poďakoval slovenským kolegom za ich spoluprácu a vynaložené úsilie pri zaisťovaní pomoci vojnou postihnutej Ukrajine. Naša tunajšia spolupráca je skutočnou ukážkou európskej solidarity v praxi, kedy v náročných časoch spájame sily a spoločným úsilím pomáhame tam, kde je to najpotrebnejšie. Zároveň by som rád vyjadril empatiu postihnutému obyvateľstvu na Ukrajine a poďakoval aj našim ukrajinským kolegom za ich spoluprácu a odhodlanie,“ uviedol Erik Breum, vedúci tímu Európskej civilnej ochrany.

Medzinárodný tím Európskeho mechanizmu CO

V logistickom hube Haniska je možné vykonávať kompletné skladovacie operácie, manipuláciu s tovarom, prekladanie tovaru na širokorozchodnú železnicu alebo kamiónovú dopravu a vývoz na Ukrajinu vrátane colného konania.

Okrem Slovenska boli logistické huby zriadené aj v Poľsku a Rumunsku, financované sú prostredníctvom mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.

Prečítajte si tiež:

Foto: MV SR, Vladimír Benko