Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Covid-19: popradskej nemocnici hrozí kolaps, zasadal okresný krízový štáb

20. 03. 2021

nemonica-poprad-ilustr

Epidemiologická situácia  sa v posledných týždňoch pod Tatrami vyvíja nepriaznivo.  Dôsledkom je kritický stav v popradskej nemocnici, ktorá funguje na hranici svojich kapacít. Informoval o tom jej riaditeľ Erik Chorvát počas zasadnutia krízového štábu Okresného úradu Poprad v piatok  19. marca 2021.

 

V Nemocnici Poprad a.s. majú už takmer naplnené kapacity lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú plné, zdravotnícki pracovníci zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie. Panujú obavy, že niektorým pacientom nebude technicky možné poskytnúť dostatočnú lekársku pomoc. Ukazuje sa, že v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách, a drvivá časť hospitalizovaných pacientov sú ľudia z prostredia, kde sa dôsledne nedodržiavajú epidemiologické pravidlá.

Situácia v otvorených školských zariadeniach a centrách sociálnych služieb je v okrese Poprad stabilizovaná, avšak RÚVZ so sídlom v Poprade vo svojom územnom obvode eviduje výrazný nárast počtu osôb s pozitívnym výsledkom RT-PCR a antigénových testov. Nemocnica, polícia, regionálny úrad verejného zdravotníctva a ostatné zložky v okrese Poprad činné pri riešení tejto krízovej situácie vykonávajú svoje úlohy už nad rámec svojich kapacitných možností. Bez bez úzkej súčinnosti a pomoci všetkých občanov sa situácia môže len zhoršiť.

Nepriaznivú situáciu by podľa prednostu OÚ Poprad Jozefa Bednára mohlo okrem plošného očkovania zlepšiť, ak by verejnosť výrazne obmedzila mobilitu mimo svojho bydliska, rešpektovala obmedzenia slobody pohybu v zmysle uznesenia vlády a opatrenia orgánov verejného zdravotníctva, pri nevyhnutnom pobyte vo vonkajších priestoroch dodržiavala  hygienické opatrenia (prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupov), vyhýbala sa miestam, kde sa združuje viac ľudí či nezodpovedné osoby bez rúšok a respirátorov. 

Zároveň Okresný úrad v Poprade apeluje na občanov, aby v prípade kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie Covid-19 dôsledne dodržiavali izoláciu v domácom prostredí. Len osobnou zodpovednosťou a dodržiavaním preventívnych opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR v záujme ochrany verejného zdravia možno zvrátiť  epidemiologickú situáciu v okrese Poprad a vyhnúť sa ďalším úmrtiam a kolapsu nemocnice, ktorý skutočne hrozí.