Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

COVID-19: Slovensko posiela humanitárnu pomoc africkej Keni

24. 07. 2020

kena-vlajka

Na podporu boja proti pandémii COVID-19 Slovensko poskytne 50-tisíc kusov diagnostických testov a  20-tisíc kusov respirátorov. Súčasťou pomoci sú aj dary od dvoch súkromných firiem – laboratórny prístroj a dezinfekčné prípravky na ruky. Celková hodnota materiálu je cez 213-tisíc eur.

Pomoc bola oficiálne vypravená v piatok 24. júla na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave za účasti štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Jána Lazara, štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brockovej a zástupcu Veľvyslanectva Kenskej republiky vo Viedni.

Dopravu do Kene zabezpečí lietadlo Leteckého útvaru MV SR. Spiatočný let bude využitý na repatriáciu slovenských občanov a občanov iných členských krajín EÚ. Časť nákladov na prepravu uhradí Európska komisia. Príjemcom pomoci bude Ministerstvo zdravotníctva v Keni, ktoré zabezpečí jej distribúciu na svojom území.

Vypravenie materiálnej pomoci

Cieľom poskytnutia pomoci pre Keňu je zmiernenie negatívnych vplyvov vyvolaných šíriacou sa pandémiou koronavírusu. „Ak príde k akejkoľvek udalosti, ktorá negatívne ovplyvní život jej obyvateľov, sme povinní pomáhať. Som rád, že sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra už dvadsať rokov poskytuje humanitárnu pomoc tam, kde je potrebná," povedal štátny tajomník MV SR  Ján Lazar.

Slovenská republika v roku 2020 už poskytla materiálnu humanitárnu pomoc najmä vo forme núdzového ubytovania a núdzových zásob Ukrajine, Afganistanu, Grécku, Chorvátsku a Taliansku, a to na zvládnutie živelných pohrôm a pandémie nového koronavírusu. Išlo o materiál v hodnote 695-tisíc eur vážiaci viac ako 40-tisíc kilogramov.