Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Do Turecka postihnutého ničivým zemetrasením odcestoval tím slovenských záchranárov

07. 02. 2023

turecko-zachranari-ilustr

Slovenská republika sa pripojila k medzinárodnej pomoci a vyslala v pondelok večer záchranársky tím ministerstva vnútra na pomoc Turecku, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie. Pri vyhľadávaní ľudí zasypaných v troskách bude pomáhať 10 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 5 príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Záchranárov vyprevadili z letiska v Bratislave predseda vlády SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek. Prepravu hasičov a horských záchranárov so špeciálne vycvičenými psami a technickým vybavením zabezpečil Letecký útvar Ministerstva vnútra SR.

Rozlúčka so záchranármi na letisku

„Pomoc zo Slovenska dokazuje, že sme spoľahlivým partnerom v kritických situáciách. Rovnako tak sme v núdzi pomohli aj pri nešťastiach v Grécku, Slovinsku, Rakúsku či Česku. Som nesmierne rád, že máme takýchto kvalitných ľudí, ktorí sú vycvičení a ochotní okamžite ísť a pomôcť zachraňovať ľudské životy,"  povedal predseda vlády SR Eduard Heger.

Rozlúčka so záchranármi na letisku

„Slovensko promptne zareagovalo na žiadosť Turecka o  vyslanie pomoci zo zahraničia a aktivovaný systém EÚ na poskytnutie pomoci. Záchranárskemu tímu želám veľa úspechov, verím že sa im podarí zachrániť čo najviac životov a vrátia sa naspäť domov v bezpečí a zdraví," povedal minister vnútra Roman Mikulec. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach zemetrasenia.

Rozlúčka so záchranármi na letisku

„Vyslaní desiati hasiči sú zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiliny sú vyškolení na vyhľadávanie a záchranu osôb v ruinách v mestskom prostredí. Majú k dispozícii náradie na vyslobodzovanie a rozoberanie konštrukcií,"  povedal prezident HaZZ Pavol Mikulášek. Pre Hasičský a záchranný zbor ide za obdobie roka a pol v poradí už o piatu zahraničnú misiu pri zvládaní mimoriadnych situácií.

Rozlúčka so záchranármi na letisku

„Horská záchranná služba vysiela piatich príslušníkov, z ktorých sú traja psovodi so špeciálne vycvičenými psami na vyhľadávanie v rumoviskách a sutinách,"  povedal zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby Igor Žiak.  Horskí záchranári sú vybavení aj špeciálnymi štrbinkovými kamerami na vyhľadávanie osôb.

Na vybudovanie záchranných modulov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, z ktorých pochádza aj vyslaný tím, prispela EÚ prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.

FOTO: MV SR/Vladimír Benko