Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Do Turecka vysielame lietadlo s humanitárnou pomocou, slovenskí záchranári sa vrátia v nedeľu domov

11. 02. 2023

humanitarna-aid-ilustr
V nedeľu 12. februára 2023 ráno plne naložené lietadlo Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR Airbus A319 s humanitárnou pomocou SR v objeme viac ako 6 ton odletí do Turecka postihnutého katastrofálnym zemetrasením.

 

Súčasťou humanitárnej zásielky Slovenskej republiky, ktorá je výsledkom úzkej spolupráce rezortov vnútra a diplomacie SR, je najmä potrebná potravinová pomoc, hygienické potreby a ďalší materiál, o ktorý Turecko požiadalo aj prostredníctvom Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.

Humanitárny materiál, zabezpečený v spolupráci so spoločnosťou Tesco Stores, a.s. a spoločnosťou SHP Harmanec, a.s., a reflektuje úzku spoluprácu so súkromným sektorom na poskytovaní urgentnej humanitárnej pomoci pre partnerov v núdzi.

Vzhľadom na kapacitné obmedzenie lietadla a pripravenej humanitárnej pomoci, ktorá prevyšuje kapacitu stroja, ministerstvo vnútra plánuje ďalšie zabezpečovanie prepravy humanitárnej pomoci Slovenskej republiky do Turecka aj v najbližších dňoch.  

Letecký útvar MV SR v prípade potreby ďalšej prepravy humanitárnej pomoci SR ju zabezpečí ďalšími lietadlami (k dispozícii sú: A319 a Fokker 100). Ak si to situácia bude vyžadovať, pomoc do Turecka môže byť našimi lietadlami zrealizovaná aj niekoľkokrát za deň.

Predmetná materiálna pomoc bola poskytnutá nad rámec finančného príspevku 100 000 eur do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie na pomoc ľuďom v Turecku a Sýrii. Humanitárna zásielka bola poskytnutá v koordinácii s Európskou úniou, ktorá na jej prepravu do Turecka poskytne náhradu nákladov až do výšky 75%. 

Nášmu tímu v Turecku sa doteraz podarilo vypátrať v ruinách 12 živých osôb, ktoré boli následne odovzdané do starostlivosti miestnych úradov, z nich 5 dospelých osôb a 1 dieťa sú mimo ohrozenia života. 

Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu a aj na to, že od zemetrasenia uplynulo 6 dní, tím MV SR zložený z členov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby urobil všetko pre to, aby pomohol vytiahnuť živých ľudí z trosiek,  a v nedeľu 12. februára sa vráti domov. Slovensko bude Turecku naďalej plne nápomocné v zmysle humanitárnej či inej medzinárodnej pomoci.

Slovensko zároveň pomáha aj v oblasti repatriácie. Lietadlom Leteckého útvaru MV SR sa z Turecka spolu so záchranármi vrátia aj tri osoby, ktoré sa nachádzali v oblasti vážne postihnutej zemetrasením v Turecku. Ich dom je v dôsledku zemetrasenia poškodený a požiadali cestou veľvyslanectva SR v Ankare o repatriáciu.