Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Druhé kolo plošného prebehne cez víkend v 45 okresoch, na hraničných priechodoch budú kontroly

02. 11. 2020

Igor Matovič s rúškom

Druhé kolo plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa uskutoční v dňoch 7. a 8. novembra 2020. Výnimkou budú okresy, kde bol počet pozitívnych prípadov počas prvého kola nižší ako 0,7 percenta. Rozhodol o tom Ústredný krízový štáb na zasadnutí v pondelok 2. novembra 2020.

 

V druhom kole sa testovanie dotkne asi 54 percent obyvateľov. Celkovo sa tak bude v priebehu 7. a 8. novembra 2020 testovať 45 okresov v 11 regionálnych veliteľstvách /RV/:

 • RV Malacky: Senica, Skalica,
 • RV Martin: Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice
 • RV Michalovce: Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou
 • RV Prešov: Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník
 • RV Rožňava: Gelnica, Spišská Nová Ves
 • RV Ružomberok: Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín
 • RV Sereď: Dunajská Streda
 • RV Topoľčany: Partizánske, Prievidza, Topoľčany
 • RV Trenčín: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín
 • RV Zvolen: Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen
 • RV Žilina: Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina

 Testovanie bude stále dostupné

V prípade podozrení zo zhoršenia situácie sa môžu pretestovať aj obce či mestá, kde sa neuskutoční druhé kolo plošného testovania.

Zasadnutie ústredného krízového štábu

Vo všetkých okresných mestách vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami. Dvakrát do mesiaca budú testovaní tiež zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb a ľudia z kritickej infraštruktúry štátu. Testovať sa majú aj pacienti nemocníc a klienti DSS. Štát poskytne testy aj veľkým podnikom.

„Ktokoľvek, kto v danom okrese bude z akéhokoľvek dôvodu chcieť ísť na bezplatný antigénový test, lebo jednoducho tak to bude cítiť, bude mať k dispozícii takéto odberové miesto," spresnil predseda vlády Igor Matovič.

Na hraniciach sa zavedú kontroly  


Počet otvorených hraničných priechodov sa zrejme pre kontroly zníži, obmedzia sa aj otváracie časy. Prichádzajúci by mali mať postupne možnosť otestovať sa aj v blízkosti hraníc. Podľa premiéra Matoviča sa na hraničných priechodoch vykoná 4 až 5 miliónov testov mesačne, čo by malo udržiavať počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.

Ministri na rokovaní ústredného krízového štábu

O tom, aké testy sa budú na hraniciach uznávať a tiež o zákaze vychádzania stále rokuje ústredný krízový štáb, pričom niektoré rozhodnutia prijme vláda. Riešiť sa bude aj na tranzit, taktiež pendleri a turnusoví zamestnanci. Podľa predbežných návrhov by sa tieto kategórie cestujúcich mali pretestovať minimálne raz za dva týždne.

Zdroj a foto: TASR