Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Eurokomisárka Kristalina Georgieva ocenila pripravenosť Slovenska pomáhať pri katastrofách doma aj vo svete

26. 11. 2012

kalinak-georgieva-23_11_2012

Slovensko je dobre pripravené, aby chránilo životy svojich občanov pri katastrofách a pomáhalo aj iným krajinám v prípade núdze. Po stretnutí s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom to vyhlásila európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgieva, ktorá 23. novembra 2012 navštívila Slovenskú republiku.

Počas svojej návštevy sa eurokomisárka priamo v teréne oboznámila s možnosťami slovenských záchranárov zasiahnuť pri krízových udalostiach doma a vo svete. „Slovensko je jedna z tých členských krajín Európskej únie, ktorá prispieva najviac, keď je potreba prejaviť solidaritu,“ vyhlásila komisárka.

Slovenská republika sa aktívne zapája do poskytovania humanitárnej pomoci do zahraničia, či už formou materiálnej alebo priamej finančnej pomoci. Ministerstvo vnútra SR od roku 1999 do roku 2012 poskytlo zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc za viac ako sedem miliónov eur. Pri odstraňovaní následkov katastrof pomáhali v postihnutých oblastiach aj priamo slovenskí záchranári.

Kristalina Georgieva vyjadrila svoje uznanie tak profesionálnym, ako aj dobrovoľným záchranárom zo Slovenska. Spolu s Robertom Kaliňákom sa zároveň zhodli na potrebe podpory dobrovoľníctva u hasičských a záchranných zložiek. Žiadna členská krajina EÚ nie je podľa eurokomisárky tak bohatá, aby si mohla dovoliť držať taký počet hasičov a záchranárov, ako je potrebné v prípade naozajstného nešťastia. Rovnako sa vyjadril aj minister vnútra, podľa ktorého počet našich profesionálnych hasičov nie je dostatočný, aby boli schopní reagovať na všetky veľké pohromy a katastrofy. „Preto tu je priestor aj pre dobrovoľníkov,“ povedal minister vnútra. „Sú veľmi efektívni, ďaleko lacnejší ako štát,“ dodal. Robert Kaliňák pripomenul, že podpora rozvoja dobrovoľníctva je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády SR.

V tejto súvislosti hovoril minister vnútra s eurokomisárkou aj o zámere vytvoriť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc, ktorý by mal byť pripravený pohotovo reagovať na krízové situácie kdekoľvek vo svete.

Európskej komisárke sa v Bratislave na nábreží Dunaja predviedli profesionálne zložky hasičov a záchranárov. Sledovať mohla prezentáciu mobilných kontrolných chemických laboratórií, prezentáciu vybudovania modulu núdzového ubytovania a jeho vybavenie pre 15 osôb, ako aj ukážky hasičskej techniky. V Trnave zas Dobrovoľné hasičské združenie POLE pripravilo prezentáciu špeciálnej zásahovej techniky určenej pre manažment katastrof, ako aj nácvik evakuácie detí základnej školy pri povodniach.

Počas návštevy na Slovensku sa eurokomisárka stretla aj s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a so zástupcami mimovládnych organizácií aktívnych v humanitárnej oblasti.

FOTOGRAFIE Z NÁVŠTEVY EUROKOMISÁRKY: