Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. máj 2024, štvrtok
 

Hasiči a horskí záchranári sa dnes vrátili z niekoľkodňovej záchrannej misie v Turecku zasiahnutom zemetrasením

12. 02. 2023

zachranari-navrat1

Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika v nedeľu 12. februára 2023  popoludní pristál špeciál Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorý dopravil na Slovensko 15 členov záchranného tímu hasičov a horských záchranárov a ich psov Bojana, Ajaxa a Hektora niekoľko dní vyhľadávajúcich v ruinách uväznené osoby.

Lietadlo do Turecka odletelo v nedeľu ráno s nákladom humanitárnej pomoci. Ďalšia by mala byť odoslaná v najbližších dňoch.

Privítanie záchranárov na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave

Slovenskému tímu sa podarilo nájsť 12 živých osôb. Misia záchranárov bola naplánovaná na 7 dní. "Záchranný modul bol úplne sebestačný so špecializáciou na vyhľadávanie živých osôb. Ďakujem veľmi pekne všetkým za nasadenie a som rád, že sa vrátili v bezpečí domov,” povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Privítanie záchranárov na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave

Ako povedal šéf záchranárskeho modulu Igor Žiak, najťažšia bola zodpovednosť za 15 ľudí. Situácia v 1,7 miliónovom meste Hatay sa v posledných dňoch zhoršovala z hodiny na hodinu, zúfalí ľudia tlačili záchranárov do nezmyselných akcií. Množia sa konflikty a vzhľadom na humanitárnu katastrofu je nevyhnutná prítomnosť armády. „Náš tím bol zložený z 5 horských záchranárov a 10 hasičov, išli do toho dobrovoľne. Majú skúsenosti s takýmito zásahmi, avšak turecká misia bol krst ohňom. Nič, čo sme sa naučili na cvičisku, na tomto bojisku neplatilo, museli sme zabudnúť na všetky štandardné postupy,"  spresnil Igor Žiak. Doplnil, že v Turecku ľudia čakajú, že z trosiek odkryjú mŕtve telá ich blízkych, nemajú čo jesť, nemajú kde spať, v noci im je zima. Nemocnice sú preplnené, aj keď sa vyslobodení ľudia dostanú do nemocnice, nemajú záruku, že ich zachránia.  

Privítanie záchranárov na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave

„Som nesmierne rád, že sa domov vrátili živí a zdraví, a som nesmierne hrdý, že sa im podarilo nájsť v ruinách zničeného mesta 12 osôb,"  povedal poverený predseda vlády Eduard Heger.

Prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek poďakoval za profesionálny záchranársky výkon a poukázal na to, že hasiči a horskí záchranári sú schopní vynikajúcej tímovej práce. 

Privítanie záchranárov na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič dodal, že sú to chlapi na správnom mieste a s každým jedným z nich by bez váhania nastúpil do záchrannej akcie.

Minister vnútra Roman Mikulec pripomenul, že do záchranných prác sa Slovenská republika zapojila medzi prvými: „Klobúk dolu pred vami všetkými. Chcem poďakovať aj zamestnancom sekcie krízového riadenia a leteckého útvaru, ktorý promptne zareagovali na požiadavky Turecka."

Tím pred odletom z tureckého letiska v Adane

Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová podotkla, že aj táto tragédia mimoriadnych rozmerov dokazuje, aké dôležité je pripravovať zložky štátu na krízy a aké dôležité je byť členom Európskej únie. „Len na základe výmeny informácií s EÚ sme boli schopní vyslať humanitárnu pomoc, identifikovať, čo turecká strana potrebuje," dodala Michaela Kaňová s tým, že záchranári okrem profesionálne odvedenej práce dobre reprezentovali našu krajinu.

Pri doručovaní pomoci v Turecku pomáhali  terénnou prácou naši diplomati v Ankare a Bejrúte.

Foto: MV SR/Vladimír Benko