Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Horskí záchranári v Nízkych Tatrách majú po rokoch vlastné moderné zázemie

27. 08. 2021

hzs-27082021-ilustr

Minister vnútra SR Roman Mikulec v piatok 27. augusta  2021 v obci Bystrá slávnostne odovzdal do používania novostavbu Domu HZS Nízke Tatry – juh horským záchranárom z oblasti Nízkych Tatier. Ministerstvo vnútra SR sa v rámci svojej činnosti zameriava aj na vytváranie  kvalitných materiálnych podmienok pre zázemie horských záchranárov, ktoré zodpovedajú súčasným požiadavkám.

Od vzniku HZS v roku 2003 sídlili horskí záchranári z Nízkych Tatier – juh spolu so školiacim strediskom v prenajatých priestoroch na Táloch. V roku 2008 sa presťahovali opäť do prenajatých priestorov bývalého penziónu v Bystrej. Z dlhodobého hľadiska tieto priestory nevyhovovali,  či už z pohľadu kvalitného zázemia, či samotných priestorov v rámci modernizácie vozového parku, techniky, ako aj uskladnenia záchranárskeho a zdravotníckeho materiálu.

Minister s horskými záchranármi v Bystrej

Rezort vnútra preto pristúpil k vytvoreniu kvalitného zázemia pre horských záchranárov. „Naši horskí záchranári sú denne vystavovaní množstvu náročných situácií. Pri zásahoch a záchrane ľudských životov nasadzujú v ťažkých nedostupných terénoch svoje životy, preto sme povinní im vytvoriť vhodné a kvalitné podmienky pre ich prácu," zdôraznil minister Roman Mikulec.

Minister s horskými záchranármi v Bystrej

Súčasťou trojpodlažnej novostavby Domu HZS Nízke Tatry – juh je  všetko, čo záchranári HZS potrebujú – garáže pre  záchranné vozidlá a skútre, priestory na uskladnenie zdravotníckeho a záchranného materiálu a techniky, šatne, izby pre členov HZS, ako aj pohotovostné izby pre dobrovoľných záchranárov.

Nové zázemie horských záchranárov v Bystrej

Sú v nej aj kancelárske priestory a školiaca miestnosť. Nechýbajú koterce  pre služobné psy horských záchranárov, ani cvičná horolezecká stena, ktorá sa nachádza v interiéri budovy.

Nové zázemie horských záchranárov v Bystrej - majú k dispozícii aj lezeckú stenu v interiéri budovy

Plusom je tiež strategické umiestnenie stavby v centre obce Bystrá na križovatke trás na Čertovicu, Chopok a Ďumbier, či južnú časť Nízkych Tatier.

Záchranárske psy dostali pohodlné ubytovanie

 Foto: MV SR, Vladimír Benko