Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Inteligentná karanténa bude spustená až po testovaní

18. 05. 2020

smart-karantena-mobil-ilustr

Verejnosť zatiaľ nemôže využívať tzv. inteligentnú karanténu, spustená bude až po ukončení interného testovania. "Podmienkou celoplošného spustenia smart karantény je úspešné ukončenie interného testovania. Do interného testovania verejnosť nie je zapojená," oznámil úrad vlády s tým, že pred celoplošným spustením tohto typu karantény bude verejnosť informovaná.

 

Nová forma karantény prostredníctvom mobilnej aplikácie má odbremeniť kapacity štátnych karanténnych zariadení. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky. Zároveň sa očakáva, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou. Aplikácia má byť poskytnutá bezodplatne, podmienkou inteligentnej karantény je dobrovoľnosť.

Novelu zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní, podpísala v piatok 15. mája 2020 prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Podľa novelizovaného zákona je prevádzkovateľom mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie Úrad verejného zdravotníctva SR.
Počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 môže úrad verejného zdravotníctva  rozhodnúť o tom, že fyzické osoby, ktoré majú povinnosť podrobiť sa nariadenej izolácii, ju môžu absolvovať v domácom prostredí za podmienky  písomného súhlasu alebo inak hodnoverne preukázateľného súhlasu  s podrobením sa izolácii  doma za použitia mobilnej aplikácie na monitorovanie jej dodržiavania.


Prečítajte si tiež: V boji s novým koronavírusom štát plánuje využiť inteligentnú karanténu, ktorá by mala odbremeniť bezpečnostné a záchranárske zložky
 
Zdroj: TASR,  MV SR