Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Inteligentnú karanténu by mohli spustiť v piatok 22. mája

19. 05. 2020

e-karantena-ilustr

Závisí to od toho, ako dopadne testovacia fáza. Všetko však nasvedčuje tomu, že v piatok smart karanténu spustia. Potvrdil to  premiér Igor Matovič   na tlačovej konferencii v utorok 19. mája 2020. Zdôraznil, že štátna karanténa sa zavedením smart karantény neruší.

 

 Smart karanténa bude dobrovoľná, štátnu karanténu jej zavedením nerušia. "Je to len alternatíva," poznamenal Ján Bučkuliak z permanentného krízového štábu s tým, že občan na jej absolvovanie bude musieť splniť viacero podmienok. Tie ešte zverejnia.
Občan bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.

Premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec

Smart karanténa má fungovať tak, že občan, ktorý sa chce vrátiť zo zahraničia na Slovensko, vyplní formulár na ekarantena.korona.gov.sk. Stiahne si aplikáciu, aktivuje ju. Na hraniciach skontrolujú registráciu, biometriu tváre, občan podpíše čestné vyhlásenie a poučenie. Domov, respektíve na miesto domácej izolácie, sa presunie individuálne. Aplikácia ho bude v náhodných intervaloch a počtoch vyzývať, aby sa preukázal.

Tlačová konferencia

Podozrenie na porušenie karantény má aplikácia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má občana požiadať o vysvetlenie. "Občan bude mať šancu vysvetliť, že to zmeškal, lebo bol napríklad v sprche," doplnil Ján Bučkuliak.

Premiér Igor Matovič naďalej trvá na ochrane hraníc. O ich otvorení rozhodne podľa neho konzílium odborníkov, nie ministerstvá. "Musíme chrániť ľudí a val na hraniciach pred tým, aby sme si nezavliekli vírus späť na Slovensko," doplnil. Nepovedal, či hranice Slovensko otvorí od 15. júna. Závisieť to bude od epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Zdroj: TASR, Úrad vlády